×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pierwszy lek biopodobny w reumatologii będzie wkrótce dostępny i u nas?

Autor: PWX/Rynek Zdrowia11 października 2013 17:41

Pierwszy lek biopodobny zarejestrowany do stosowania głównie w zapalnych chorobach reumatycznych - Remsima (biosymilar infliksymabu), może pojawić się na listach refundacyjnych w nadchodzącym roku - wynika z informacji przekazanych przez firmę Egis Polska, wprowadzającą lek na krajowy rynek.

Pierwszy lek biopodobny w reumatologii będzie wkrótce dostępny i u nas?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Europejska zatwierdziła lek Remsima (odpowiednik Remicade), w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów, łuszczycy plackowatej i chorób zapalnych jelit.

Remsima to pierwszy biologiczny lek biopodobny odwzorowujący tak dużą i skomplikowanej strukturę cząsteczki referencyjnego przeciwciała monoklonalnego.

Egis Polska, w kooperacji z koreańską firmą Celltrion, będzie odpowiedzialny za wprowadzenie leku Remsima na rynek polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Lek przeszedł rygorystyczny proces rejestracji nadzorowany przez Europejską Agencję Leków, która potwierdziła, że bezpieczeństwo i skuteczność Remsimy jest równa lekowi referencyjnemu.

Badania kliniczne nad tym biosymilarem były przeprowadzane z udziałem licznej grupy polskich pacjentów. Na etapie przedrejestracyjnym dla leku używano nazwy CT-P13.

Szeroko pisaliśmy o nadziejach związanych z wprowadzeniem leków biopodobnych do praktyki klinicznej. Według specjalistów reumatologów pojawienie się biosymilarów w tej dziedzinie medycyny pozwala oczekiwać, że koszty terapii lekami biopodobnymi okażą się niższe o około 20 proc. w stosunku do leku referencyjnego. Na razie jednak nie ma oficjalnego potwierdzenia takiej informacji.

Czytaj też w Serwisie Reumatologia (tekst pochodzi z marca 2013 r.):  CT-P13 coraz mniej tajemniczy

- W Polsce dostępność do leczenia biologicznego jest jedną z najniższych w Europie. Mamy nadzieję, że  wprowadzenie tego leku spowoduje większą dostępność pacjentów do leczenia chorób zapalnych nowoczesnymi lekami biologicznymi - powiedział dr Krzysztof Skup, dyrektor generalny firmy Egis Polska.

Jak przekazał w informacji prasowej podmiot odpowiedzialny, termin szerszego wprowadzenia biosymilaru infliksymabu na rynek polski i jego zastosowania m.in. w leczeniu zapalnych chorób reumatycznych jest zależny od daty uzyskania refundacji. Egis Polska podaje, iż "należy się spodziewać, że lek powinien być dostępny w pierwszym kwartale 2014 roku". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum