• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pielęgniarki mają surowy zakaz strajku. Kary nawet do miliona euro

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP15 września 2022 08:01

Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów pielęgniarki ze szpitalnych oddziałów intensywnej opieki medycznej nie mają prawa do rozpoczęcia akcji protestacyjnej – wynika z wydanego w środę orzeczenia sądu w Helsinkach.

Pielęgniarki mają surowy zakaz strajku. Kary nawet do miliona euro
Pielęgniarki nie mogą strajkować z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów. Fot. Adobestock
  • Pielęgniarki ze szpitalnych oddziałów intensywnej opieki medycznej nie mają prawa do rozpoczęcia akcji protestacyjnej
  • Tak wynika z wydanego w środę orzeczenia sądu w Helsinkach
  • Powodem decyzji jest troska o bezpieczeństwo pacjentów

Prawo do życia ważniejsze od żądań podwyżek

Pielęgniarki mogą poprzez strajk żądać podwyżek płac - przyznał sąd, ale jednocześnie, zgodnie z normami konstytucyjnymi i europejską konwencją praw człowieka, nadrzędnymi wartościami są prawo do życia i ochrona zdrowia obywateli.

Decyzja sądu określana jest jako historyczna i wyjątkowa, jeśli chodzi o prawa i obowiązki pracowników sektora publicznego. Z wnioskiem o sądowy zakaz organizacji strajków wystąpiły władze kilku okręgów szpitalnych: w Turku, Oulu oraz Hameenlinna.

Sąd w ramach tymczasowego środka zabezpieczającego określił również możliwość nałożenia grzywny na każdą z dwóch organizacji związkowych zapowiadających strajk, w kwocie 1 mln euro.

Pielęgniarki zapowiadają strajki od przyszłego tygodnia

Pielęgniarki - domagające się wyższych zarobków - zapowiadają rozpoczęcie protestów w różnych częściach Finlandii od początku przyszłego tygodnia. "Sąd nie odwołał strajków" - ogłosiły organizacje związkowe w wydanym oświadczeniu.

Jednocześnie, w związku z impasem w negocjacjach między związkowcami a pracodawcami, centrolewicowy rząd skierował we wtorek wieczorem do parlamentu kontrowersyjny projekt ustawy o bezpieczeństwie pacjentów. Celem rządu jest zapewnienie utrzymania niezbędnej opieki pielęgniarskiej w placówkach zdrowotnych i w opiece domowej - wynika z uzasadnienia do projektu. Projekt zakłada m.in. nakaz powrotu do pracy pod groźbą grzywny dla pracowników, którzy w ramach protestu złożyli wypowiedzenie.

Kto by uwierzył, że socjaldemokraci pod wodzą Sanny Marin, jak i Lewica forsują prawo, którego celem jest całkowite pozbawienie pracowników sektora zdrowotnego prawa do strajku - pytała szefowa jednej z organizacji związkowych.

Krytykowane przepisy są rozpatrywane w parlamencie jako projekt pilny i miały zostać przegłosowane do końca tego tygodnia. Obecnie część rządowych koalicjantów - m.in. Lewica i Zieloni - w związku z orzeczeniem sądu - chcą ponownej oceny projektu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum