×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pasta lecznicza wycofana z obrotu. Maść w plastrach zawiera drożdże i bakterie zgorzeli

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 28 lipca 2023 18:30

Pasta borowinowa w plastrach wycofana z obrotu. Środek leczniczy m.in. na reumatyzm jest zanieczyszczony grzybami  i laseczkami zgorzeli gazowej.

Pasta lecznicza wycofana z obrotu. Maść w plastrach zawiera drożdże i bakterie zgorzeli
Terapia reumatyzmu borowiną znana jest od lat.
  • GIF wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:
    Pasta borowinowa lecznicza, preparat złożony, pasta na skórę, 5 plastrów
    numer serii: 030223: termin ważności: 02.2024
  • Podmiot odpowiedzialnym za produkt jest BIOCHEM Michalik z Bochni
  • Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności

Plastry borowinowe zanieczyszczone

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął protokół z badań, przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków, w ramach planowej kontroli produktów
leczniczych z rynku, dla produktu leczniczego Pasta borowinowa lecznicza, pasta na skórę, 5 plastrów numer serii: 030223, data ważności: 02.2024.

Plastry z pastą borowinową leczniczą przeznaczone są do stosowania zarówno w warunkach domowych, jak i gabinetach rehabilitacyjnych. Borowina to rodzaj torfu cennego w substancje takie jak: kwasy huminowe, aminokwasy, żywice, krzemionka.Pasta borowinowa to środek pomocniczy w leczeniu zapalenia stawów. Jej działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne i ściągające znajduje zastosowanie między innymi w reumatologicznym zapaleniu stawów, zapaleniu korzonków czy przy obrzękach i stłuczeniach

 

- Badania potwierdziły, iż badana próbka ww. produktu
leczniczego w zakresie przebadanych parametrów nie spełnia wymagań jakościowych określonych w specyfikacji produktu leczniczego dla czystości mikrobiologicznej w zakresie ilości laseczek zgorzeli gazowej (Clostridium perfringens). Ponadto stwierdzono obecność nieokreślonych w specyfikacji drożdzy Candida farmata/guilliermondii. W związku ze stwierdzoną w badaniach niezgodnością z określonymi wymaganiami dla parametru czystość mikrobiologiczna, nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia pacjenta, stosujacego przedmiotowy produkt leczniczy - wyjaśnia GIF.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum