×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci reumatologiczni o swoich oczekiwaniach wobec nowego ministra

Autor: PWX/Rynek Zdrowia13 listopada 2015 18:33

Od nowego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia oczekujemy przede wszystkim dialogu i traktowania nas jak równorzędnych partnerów - zaznacza Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem".

Pacjenci reumatologiczni o swoich oczekiwaniach wobec nowego ministra
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Swoje oczekiwania pod adresem nowego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia Stowarzyszenie przedstawiło w informacji przekazanej mediom.

Jak przypomina Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia "3majmy się razem", pacjenci z zapalnymi chorobami reumatycznych są młodymi ludźmi, u progu życia zawodowego i osobistego. - Mimo ograniczeń wynikających z naszych schorzeń nie chcemy przechodzić na renty i generować kosztów zwolnień lekarskich. Chcemy pracować, zakładać rodziny, realizować pasje - stwierdza prezes.

Dodaje: - Oczekujemy odpowiadania na nasze pisma, uwzględniania naszych postulatów w procesach decyzyjnych dotyczących naszego zdrowia i życia. Oczekujemy, że wprowadzane zmiany będą miały na celu troskę o poprawę dostępności, skuteczności i opłacalności leczenia biologicznego w chorobach reumatycznych.

"Obecnie realizowane zmiany niezgodne ze standardami leczenia obniżają skuteczność leczenia, a u specjalistów wywołują poczucie konfliktu między obowiązkiem wynikającym z ustawy o zawodzie lekarza i praw pacjenta a niemożnością dotrzymania tego standardu w praktyce z powodu regulacji narzucanych przez Ministerstwo czy Płatnika" - czytamy w piśmie otrzymanym od Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie pacjentów reumatologicznych oczekuje, że zalecenia międzynarodowe, dotyczące leczenia chorób reumatycznych mówiące o jak najszybszym rozpoczęciu leczenia, monitorowaniu przebiegu choroby co 3–6 miesięcy i dostosowywaniu terapii do aktywności choroby, tak aby jak najszybciej osiągnąć remisję i nie dopuścić do wystąpienia zmian destrukcyjnych w stawach powodujących trwałe inwalidztwo, będą w Polsce stosowane.

"Nie chcemy, aby pod pretekstem dostosowania zapisów programu lekowego do wytycznych Europejskiej Ligi do Walki z Reumatyzmem (EULAR) Ministerstwo Zdrowia wprowadzało dodatkowe ograniczenia i utrudnienia dla najciężej chorych Pacjentów" - piszą pacjenci.

- Oczekujemy szybszego stawiania diagnozy i rozpoczynania leczenia zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian.  Oczekujemy, że będziemy leczeni tak długo, jak to leczenie przynosi efekty zdrowotne, a nie jak decydują sztucznie stworzone kryteria. I że o naszym zdrowiu będą wreszcie decydować lekarze prowadzący, którzy znają nas z codziennych wizyt a nie urzędnicy, dla których jesteśmy jedynie numerkiem w ewidencji - podsumowuje Monika Zientek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum