PTR o wpływie ustawy refundacyjnej na realizację wprowadzanych programów lekowych

Autor: PTR/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 10:47

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne wydało kolejny komunikat dla lekarzy i pacjentów z chorobami reumatycznymi. Tym razem dotyczący potencjalnych zagrożeń w realizacji leczenia biologicznego w ramach programów lekowych w 2012 r., wynikających z ustawy refundacyjnej.

Jak zauważają Autorzy komunikatu, po wejściu w życie ustawy refundacyjnej programy terapeutyczne będą zastąpione przez programy lekowe od lipca 2012 roku. Przedmiotem nowych programów lekowych będzie lek, a nie wskazanie kliniczne, ponieważ zgodnie z ustawą refundacyjną programy lekowe są jedną z form refundacji leku.

Wspomniane rozwiązanie spowoduje, że w chorobach, w których prowadzone jest leczenie wieloma lekami, w tym leczenie sekwencyjne, zamiast jednego spójnego programu może pojawić się kilka, być może różnych i niespójnych programów, dla jednego wskazania medycznego.

Ponadto zgodnie z ustawą refundacyjną prawo do wnioskowania o nowe programy i zmiany w programach przyznano podmiotom odpowiedzialnym czyli firmom farmaceutycznym, a nie jak poprzednio jedynie konsultantom krajowym. Prawa do wnioskowania o nowe programy i zmiany w programach nie miały i nadal nie mają towarzystwa naukowe, co winno być przedmiotem dyskusji w świetle zapowiadanej nowelizacji ustawy refundacyjnej - uważają specjaliści z PTR.

Ustawa - na co szczególnie PTR zwraca uwagę w komunikacie - rodzi także duże komplikacje proceduralne w realizacji programów, takie jak konieczność zawierania przez świadczeniodawców z NFZ wielu umów dla jednego wskazania klinicznego zamiast jednej. 

Bardzo ważną kwestią jest również ilość środków jakie NFZ będzie mógł przeznaczyć na realizację programów terapeutycznych/lekowych w całym 2012 r. Zgodnie z art. 74 ustawy refundacyjnej NFZ nie może przeznaczyć na leczenie pacjentów w programach lekowych więcej niż w 2010 r.

W opinii Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego powrót do programów lekowych, które obowiązywały w 2006 roku i sprawiały wiele problemów w ich realizacji świadczeniodawcom, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Bardzo podobne trudności mogą dotyczyć programu leczenia nadciśnienia płucnego realizowanego w ośrodkach kardiologicznych, w którym, tak jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów, stosuje się leczenie sekwencyjne, a nawet terapię skojarzoną dwoma lekami z programu.

Zdaniem PTR, ustawa refundacyjna powinna umożliwiać łączenie kilku programów lekowych w jednym wskazaniu w jeden program terapeutyczny, co byłoby dla NFZ podstawą do prostszego kontraktowania. Planowana nowelizacja ustawy refundacyjnej powinna uwzględniać powyższe obawy.

Trudności proceduralne w realizacji programów mogą zniweczyć inne korzystne rozwiązania wynikające z ustawy. Z nadzieją przyjmujemy wypowiedzi Ministra Zdrowia Pana Bartosza Arłukowicza, że jednym z celów ustawy refundacyjnej jest zwiększenie dostępu pacjentów do nowoczesnego leczenia - piszą podpisani pod komunikatem dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR i prof. Piotr Wiland, prezes ZG PTR.

Pełna wersja komunikatu na stronie PTR lub do pobrania poniżej (plik w formacie pdf).

Temat poruszony w komunikacie PTR został szeroko opisany w artykule w portalu rynekzdrowia.pl już 23 września 2011 roku (link do tekstu: http://www.rynekzdrowia.pl/Reumatologia); jedna z poruszonych w artykule kwestii została pozytywnie rozpatrzona przez Ministerstwo Zdrowia (link do informacji: http://www.rynekzdrowia.pl/Reumatologia).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum