• PARTNER SERWISUpartner serwisu

PTR o nowych taryfach świadczeń w reumatologii. Szybsza diagnostyka w ambulatorium i szpitalu

Autor: oprac. PW • Źródło: PTR, Rynek Zdrowia29 września 2022 12:30

Są nowe taryfy w reumatologii, które wprowadzają zwiększoną wycenę wszystkich dotychczasowych grup świadczeń gwarantowanych. Pojawiły się też nowe świadczenia, obejmujące wczesną diagnostykę chorób reumatycznych, które będą mogły być realizowane w warunkach ambulatoryjnych oraz w warunkach krótkiej hospitalizacji. Polskie Towarzystwo Reumatologiczne przedstawiło stanowisko w tej sprawie.

PTR o nowych taryfach świadczeń w reumatologii. Szybsza diagnostyka w ambulatorium i szpitalu
Reumatologia. Pogłębiona diagnostyka chorób reumatycznych możliwa w ambulatorium i w ramach krótkiej hospitaluzacji. Fot. Shutterstock
 • Obwieszczenie Prezesa AOTMiT z dnia 21 września 2022 r. dot. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenie szpitalne w obszarze reumatologii wprowadza zwiększoną wycenę świadczeń
 • Co bardzo ważne, obwieszczenie wprowadza nowe świadczenia gwarantowane obejmujące wczesną diagnostykę chorób reumatycznych
 • Będą mogły być realizowane w warunkach ambulatoryjnych oraz krótkiej hospitalizacji, co znacząco przyspieszy diagnostykę pacjentów
 • Polskie Towarzystwo Reumatologiczne uznało przedstawienie nowych taryf świadczeń za wielki sukces
 • Publikacja obwieszczenia w sprawie nowych taryf w reumatologii stanowi podstawę do ich wprowadzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Nowe taryfy w reumatologii uwzględniają obecne koszty

Jak przypomniano w opublikowanym stanowisku Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, projekt nowych taryf w reumatologii, w tym nowych świadczeń szybkiej diagnostyki, został opracowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji we współpracy z Polskim Towarzystwem Reumatologicznym oraz ówczesnym konsultantem krajowym w dziedzinie reumatologii prof. Markiem Brzosko w 2018 r.

 Zgodnie ze stanowiskiem Rady ds. Taryfikacji nr 13/2018 z dnia 26.09.2018 r., która uznała za zasadne ustalenie taryf zgodnie z propozycją prezesa, zaproponowane taryfy pozwalają na lepszą alokację środków finansowych przeznaczonych na finansowanie świadczeń reumatologicznych.

Zdaniem Rady kluczowe w tym zakresie jest stworzenie nowych grup diagnostycznych, co wpłynie na optymalizację opieki nad pacjentami ze schorzeniami reumatologicznymi poprzez skrócenie czasu pobytu pacjentów w podmiocie leczniczym. Rada podkreśliła, że taryfy są oparte na odpowiednio wyliczonych kosztach świadczeń.

Z uwagi na to, że nowe taryfy, w tym nowe świadczenia, nie weszły w życie, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne ponownie w dniu 4 listopada 2021 r. skierowało pismo w tej sprawie do Ministra Zdrowia (stanowisko PTR_4.11.2021.pdf).

Efektem podjętych działań była ponowna analiza projektu i aktualizacja wyceny świadczeń z uwzględnieniem obecnej sytuacji kosztowej. W pracach tych prowadzonych przez AOTMiT uczestniczyli eksperci Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i obecna konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska.

Zwiększona wycena, nowa wartość punktowa i rozliczenie

Obwieszczenie Prezesa AOTMiT z dnia 21 września 2022 r. dot. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenie szpitalne w obszarze reumatologii wprowadza:

 • istotnie zwiększoną wycenę wszystkich dotychczasowych grup w reumatologii (H86, H88, H89, H96c, H96D, H98 i H90)
 • likwiduje podział wyceny dla grup H87 i H89 ze względu na czas pobytu wprowadzając nową wartość punktową
 • dodatkowo zgodnie z nowymi taryfami w ramach grupy H90 rozliczeniu podlegało będzie leczenie pacjentów z powodu chorób infekcyjnych kości i stawów wymagających antybiotykoterapii >10 dni (leczenie <10 dni nadal w ramach grupy H88).

Nowe świadczenia gwarantowane w reumatologii

Ponadto obwieszczenie wprowadza nowe świadczenia gwarantowane w obszarze reumatologii obejmujące wczesną diagnostykę chorób reumatycznych, które będą mogły być realizowane w warunkach ambulatoryjnych oraz w warunkach krótkiej hospitalizacji:

 • Diagnostyka podstawowa wykonywana w trybie ambulatoryjnym (759 pkt)
 • Diagnostyka pogłębiona wykonywana w trybie ambulatoryjnym (1 223 pkt)
 • Diagnostyka pogłębiona wykonywana w trybie krótkiej hospitalizacji (1 778 pkt)

 PTR przypomina w stanowisku, że w związku z rosnącą liczbą pacjentów z objawami zapalnych i autoimmunizacyjnych chorób reumatycznych, w tym układowych chorób tkanki łącznej w ostatnich latach oraz brakiem możliwości przeprowadzenia szybkiej diagnostyki w warunkach ambulatoryjnych, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne od lat postulowało wprowadzenie nowego świadczenia wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych.

Wprowadzenie nowego świadczenia umożliwi szybką diagnostykę pacjentów, co z kolei umożliwi szybkie włączenie właściwego leczenia. Realizacja nowych świadczeń wczesnej diagnostyki powinna w pierwszym etapie obejmować wysokospecjalistyczne oddziały reumatologii zapewniające kompleksową diagnostykę oraz leczenie, w tym w ramach programów lekowych, oraz przyszpitalną ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - czytamy w stanowisku PTR.

"To wspólny sukces. Beneficjentami pacjenci"

Opublikowane obwieszczenie, a w raz nim nowe taryfy oraz nowe świadczenia w reumatologii to wspólny sukces, będący efektem wieloletniej współpracy Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz kolejnych konsultantów krajowych w dziedzinie reumatologii z Ministerstwem Zdrowia, AOTMiT oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. Sukces, którego beneficjentami będą przede wszystkim pacjenci - zaznacza w stanowisku Towarzystwo.

Publikacja obwieszczenia w sprawie nowych taryf w reumatologii stanowi podstawę do ich wprowadzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pełna treść stanowiska - plik w formacie pdf, do pobrania, przy tekście.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum