Osiedle traci status uzdrowiska. Powstać tu mają kąpieliska termalne

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia18 stycznia 2023 19:30

Osiedle Zdrojowe położone na terenie Skierniewic oraz sołectw -Maków, Krężce i Dąbrowice – traci status uzdrowiska. W Dzienniku Ustaw opublikowano już rozporządzenie, wejdzie w życie za 14 dni.

Osiedle traci status uzdrowiska. Powstać tu mają kąpieliska termalne
Gmina doczekała się likwidacji statusu uzdropwiska. Fot, Shutterstock
  • Samorząd Skierniewic, miasta na prawach powiatu w woj. łódzkim, stara się o środki na uzbrojenie terenu po byłym poligonie wojskowym, położonego na obszarze ochrony uzdrowiskowej Osiedle Zdrojowe
  • Głównym powodem jest zmiana przeznaczenia obszaru. Samorząd planuje tu budowę zespołu rekreacji wodnej z wykorzystaniem wód termalnych, a także ich wykorzystanie do produkcji ciepła systemowego
  • Minister Zdrowia, a następnie rząd zgodzili się na to. 18 stycznia opublikowane zostało rozporządzenie w tej sprawie. Wejdzie w życie za dwa tygodnie

Nie chcą być uzdrowiskiem. Minęło 10 lat i nic

Osiedle Zdrojowe położone na terenie Skierniewic oraz sołectw - Maków, Krężce i Dąbrowice - utraci status uzdrowiska już za dwa tygodnie. Opublikowane zostało w tej sprawie rozporządzenie Rady Ministrów.

Głównym powodem przyjęcia takiego rozwiązania, "jest zmiana przeznaczenia obszaru. Samorząd planuje tu budowę zespołu rekreacji wodnej z wykorzystaniem wód termalnych, a także ich wykorzystanie do produkcji ciepła systemowego".

Blisko 10 lat temu samorządy miasta Skierniewice i gminy Maków podpisały porozumienie w sprawie wspólnego projektu, jakim było stworzenie między Łodzią a Warszawą uzdrowiska. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów Osiedle Zdrojowe i trzy sołectwa - Maków, Krężce i Dąbrowice - otrzymały wówczas status tzw. Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Skierniewice-Maków. 

Z czasem gminy zaczęły wycofywać się ze wspólnego projektu. Samorząd miasta stara się aktualnie o pieniądze na uzbrojenie dotąd niezagospodarowanego terenu.

Minister Zdrowia po przeprowadzonej analizie złożonego przez Prezydenta Miasta Skierniewice wniosku o pozbawienie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej Osiedla Zdrojowego (...) przychylił się do argumentacji wskazanej w wystąpieniu. Rpzorządzenie przygotowała i przyjęła Rada Ministrów.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum