×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opieka nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Ruszyły konsultacje w sprawie pilotażu

Autor: oprac. KM • Źródło: Ministerstwo Zdrowia06 marca 2023 12:00

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów został skierowany do konsultacji publicznych.

Opieka nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Ruszyły konsultacje w sprawie pilotażu
Rozwiązania programowe pozwolą na rozpoznanie choroby na jej wczesnym etapie. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt dotyczący pilotażu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów
  • Projekt ma pozwolić na ocenę organizacyjną nowego modelu opieki nad grupą pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów
  • Resort podkreśla, że podobne rozwiązania zostały wprowadzone w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii

Lepsza diagnostyka na wczesnym etapie choroby

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, celem programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów, jest "ocena jakości, ciągłości i efektywności opieki" nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów od 18. roku życia.

Program ma zapewnić kompleksowe działania niezbędne do prawidłowej diagnostyki, która pozwoli na rozpoznanie choroby na jej wczesnym etapie i dzięki temu umożliwi:

  • rozpoczęcie odpowiedniej terapii dla świadczeniobiorców z rozpoznanym zapaleniem stawów, zwłaszcza z rozpoznaniem: M02, M05, M06, M07, M13, M45, M46, L40
  • monitorowanie stanu zdrowia świadczeniobiorcy przez 12 miesięcy.

Cel projektu to również ocena organizacyjna nowego modelu opieki nad grupą pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów.

- W związku ze stale rosnącą liczbą osób z zapalnymi chorobami reumatologicznymi z objawami zapalenia stawów istnieje potrzeba wypracowania rozwiązania w postaci nowego modelu opieki wraz z określeniem wytycznych postępowania medycznego oraz ze standardami dokumentacji medycznej. Odpowiedzią na powyższe jest przedmiotowy program pilotażowy - zaznacza resort.

Choroby reumatyczne obciążają system

Ministerstwo Zdrowia w swoim dokumencie podkreśla, że choroby reumatyczne stanowią coraz większe obciążenie finansowe dla systemu opieki zdrowotnej oraz społeczeństwa.

- To ponad 300 jednostek chorobowych, w których wyróżnia się choroby reumatyczne o podłożu zapalnym, w tym o podłożu autoimmunologicznym i niezapalnym - wyjaśnia. Jak wskazuje resort, "zapalne choroby reumatyczne są istotnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego". Dzieje się tak dlatego, że "największa zapadalność jest obserwowana w populacji do 50. roku życia".

Najczęściej w grupie osób obciążonych tymi chorobami występuje reumatoidalne zapalenie stawów oraz grupa chorób określana jako spondyloartropatie. Ponadto od kilku lat rośnie liczba chorych na reumatoidalne zapalenie stawów: w tej grupie choroba zaczyna się w wieku 60. lat i powyżej, co związane jest z wydłużeniem życia populacji ogólnej.

Ryzyka związane z chorobami reumatycznymi

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że "choroby reumatyczne zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów oraz depresję", "przyczyniają się do rozwoju niektórych typów nowotworów" oraz "podwyższają ryzyko zgonu".

- Oprócz generowania wysokich nakładów finansowych na opiekę zdrowotną, choroby reumatyczne implikują koszty społeczne i gospodarcze z powodu utraconej produktywności przez świadczeniobiorcę (absencja chorobowa, trwała niepełnosprawność czy przedwczesny zgon), a także niższej wydajności w pracy (presenteizm) - podkreśla resort.

Ministerstwo przytacza również wnioski z analizy Map Potrzeb Zdrowotnych z 2019 roku. Wykazano wówczas, że najczęstszą przyczyną wizyt pacjentów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej były choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Plasowały się one na 6. miejscu co do liczby hospitalizacji, w tym głównie hospitalizacji wysokospecjalistycznej.

Nie tylko remisja, ale i zmniejszenie ryzyka innych chorób

Autorzy projektu przypominają ponadto, że "skuteczne leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i spondyloartropatii wpływa nie tylko na większe możliwości osiągnięcia remisji lub niskiej aktywności choroby, ale zmniejsza ryzyko rozwoju innych chorób zależnych takich jak: choroby sercowo-naczyniowe, choroby płuc, cukrzyca, depresja, endokrynopatia i choroby nowotworowe".

- Obecne badania wskazują, że skuteczne leczenie np. reumatoidalnego zapalenia stawów zmniejsza ponad dwukrotnie ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (udaru, zawału, niewydolności serca), cukrzycy i ryzyko rozwoju chłoniaków - dodaje MZ i zaznacza, że podkreśla to konieczność stałego interdyscyplinarnego monitorowania pacjentów z tymi schorzeniami i ich skutecznego leczenia przez lekarzy reumatologów we współpracy z innymi specjalistami, zwłaszcza lekarzami rehabilitacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum