Odrębna specjalizacja z balneologii i medycyny fizykalnej - argumenty na tak

Autor: Włodzimerz Samborski/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 13:36

- Specjalizacja z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej powinna pozostać odrębną specjalizacją - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Włodzimierz Samborski, kierownik Katedry Fizjoterapii, Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pytany przez nas o ministerialną propozycję utworzenia jednej specjalizacji z zakresu rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej zawartą w projekcie konsultowanego rozporządzenia ministra zdrowia z grudnia 2011 roku dotyczącego wykazu specjalizacji lekarskich.

- Środowisko, w tym również lekarze reumatolodzy, odebrali tę propozycję jako próbę zlikwidowania odrębnych specjalizacji: z zakresu rehabilitacji medycznej oraz z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej. Tworzenie nowej specjalizacji, o ile taka jest intencja, powinno się odbywać na zasadzie porozumienia pomiędzy reprezentantami tych specjalizacji.

Jako wiceprezes Polskiego Towarzystwa Balneologicznego potwierdzam, że ze środowiskiem balneologów nikt na ten temat na etapie tworzenia projektu nie rozmawiał. Oczywiście konsultacje samego projektu rozporządzenia dotyczącego wykazu specjalizacji lekarskich zostały przeprowadzone i środowisko mogło przedstawić swój pogląd.

Balneologia i medycyna fizykalna jest specjalizacją uznaną i osadzoną w około 100-letniej tradycji leczenia uzdrowiskowego, a sama dziedzina medycyny nadal dynamicznie się rozwija, czego dowodem są coroczne kursy dla lekarzy lekarzy zamierzających specjalizować się w tym kierunku. Uczestniczy w nich corocznie 40-50 osób. Do Polskiego Towarzystwa Balneologicznego należy 850 osób, w tym 17 profesorów tytularnych.

Istnienie specjalizacji o której mowa, ma istotne znacznie dla utrzymania odpowiedniego statusu lecznictwa uzdrowiskowego. Jej brak może spowodować powolną degradację i sprowadzanie naszych pięknych uzdrowisk do roli placówek „upiększających” i odmładzających.

Medycyna traktuje metody fizjoterapii jako część planu leczenia wielu chorób, także chorób reumatycznych. Choroby reumatyczne dotykają układu ruchu, czyli stawów, mięśni i ich przyczepów wpływając na sprawność tego układu. Celem leczenia jest m.in. polepszenie tej sprawności, a uzyskuje się to stosując farmakoterapię uzupełnioną różnymi metodami balneologii i fizjoterapii.

Specjalizację z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej zdobywają lekarze prezentujący już inną konkretną specjalność. Są to najczęściej interniści ze specjalizacją z chorób wewnętrznych, reumatolodzy, endokrynolodzy, nefrolodzy, diabetolodzy. We wszystkich tych dziedzinach jest wymagana i potrzebna balneologia i medycyna fizykalna. Balneologami są więc doświadczeni klinicyści.

Ta zawodowa przeszłość, jaką mają za sobą ci specjaliści sprawia, że np. reumatolog zajmujący się chorobami układowi, a więc chorobami które dotyczą nie tylko stawów, ale również organów wewnętrznych, z większym zaufaniem kieruje swojego chorego na dalsze leczenie do ośrodków uzdrowiskowych. Ma przekonanie, że chory trafia w ręce balneologa, który dodatkowo posiada głęboką wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych albo jednej z dziedzin chorób wewnętrznych.

Chcę podkreślić, że reumatolodzy, podobnie jak specjaliści z innych dziedzin, prowadząc terapię współpracują zarówno z lekarzami balneologami jak i rehabilitantami. Ideą tej współpracy było - i mam nadzieję pozostanie - diagnozowanie, ustalenie farmakoterapii w chorobie reumatycznej i kierowanie chorych do szpitali uzdrowiskowych czy sanatoriów na kontynuację tego leczenia w formie terapii fizykalnej, również rehabilitacji.

Wiadomym jest, że samo podawanie leków w reumatologii nie da przecież przyrostu mięśni czy nie zwiększy zakresu ruchu w stawie. Dlatego za odpowiednią farmakoterapią powinny iść stosownie dobrane metody fizjoterapii.

Nie wykluczam, a być może i taka była też intencja twórców pomysłu dotyczącego powstania wspólnej specjalizacji dla lekarzy rehabilitantów i balneologów, że należałoby się przyjrzeć bardziej szczegółowo programowi specjalizacji z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej. Być może powinien on ulec modyfikacji lepiej dostosowującej tę dziedzinę, bądź co bądź nieco historyczną, do najnowszych wymogów. Nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem jej likwidacja.
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum