Od 4 sierpnia w Lidzbarku Warmińskim można korzystać z pawilonu zdrowia
Od piątku, 4 sierpnia, w Lidzbarku Warmińskim, można korzystać z pawilonu zdrowia, w którym znajduje się m.in. tężnia solankowa i grota solna. Pawilon położony jest nad zrewitalizowanym żabim stawem.

Pawilon zdrowia otwarty dla mieszkańców i turystów
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski poinformował PAP, że korzystanie z pawilonu zdrowia będzie bezpłatne zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Pawilon znajduje się w sąsiedztwie dobrze już znanych w Lidzbarku tężni solankowych nad popularnym przed laty żabim stawem.
Staw ten w ostatnich latach zarósł, ale został na nowo przywrócony do życia i w najbliższej przyszłości pojawią się w nim ozdobne, kolorowe ryby. Cały staw okala zbudowana z drewna ścieżka spacerowa, a w pawilonie zdrowia nad taflą wody zbudowano taras.
- W pawilonie znajduje się przeszklona rotunda, w której można się rozsiąść na leżaku i podziwiać staw i warmiński krajobraz. Będzie tam także pijania wody, już jest mała tężnia solankowa - powiedział PAP burmistrz Jacek Wiśniowski. W dolnej partii pawilonu zdrowia ulokowano podświetlaną grotę solną i kolejną, wbudowaną w grotę, tężnię oraz salę rehabilitacyjną i gabinet diagnostyczny.
- Z groty solnej na raz może korzystać 10 osób, więc może zajść potrzeba stworzenia listy zapisów na korzystanie z tego miejsca. Ale cały pawilon jest wspaniałym, służącym relaksowi i odpoczynkowi miejscem - zapewnił burmistrz.
Pawilon, tak jak i sąsiednie tężnie, zbudował samorząd za ponad 40 mln zł, z czego 24 mln zł miasto pozyskało ze środków zewnętrznych.
Miasto Lidzbark Warmiński zabiega o status uzdrowiska. W uzdrowiskowej części miasta prywatny inwestor buduje szpital przyrodoleczniczy, a miasto już przygotowuje operat, który pozwoli resortowi zdrowia na podjęcie decyzji ws. przyznania miastu statusu uzdrowiska.
Lidzbark Warmiński przygotowując się do świadczenia usług uzdrowiskowych przekształcił w tereny rekreacyjne i spacerowe dolinę rzeki Symsarny, zbudował tężnię na wolnym powietrzu oraz pawilon zdrowia. Ponad 4,4 ha gruntów w dzielnicy uzdrowiskowej zostało przez samorząd uzbrojonych i wystawionych w ofercie na dzierżawę wieczystą. Na jednej z takich działek trwa budowa zakładu przyrodoleczniczego.
Zgodnie ze świadectwem potwierdzającym właściwości lecznicze klimatu w uzdrowisku w Lidzbarku Warmińskim możliwe będzie wykonywanie czynności fizykoterapii, leczniczych i rehabilitacyjnych dotyczących chorób układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych i przemiany materii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)