Obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu
W sobotę (12 października) obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu - to międzynarodowa inicjatywa środowisk chorych reumatycznych, zapoczątkowana w 1996 r. Ten dzień przypomina o problemach osób żyjących z chorobami reumatycznymi i ich rodzin. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem "Żyj lepiej, starzej się pogodnie".

Instytut Reumatologii w Warszawie co roku organizuje obchody Światowego Dnia Reumatyzmu. W piątek (11 października) w Instytucie odbywał się cykl warsztatów dla chorych prowadzonych przez lekarzy i ekspertów. Ich celem było przekazanie dodatkowych informacji na temat samej choroby, leczenia oraz sposobów poprawy jakości życia.
W sobotę (12 października) na stronie www.dzienreumatyzmu.pl zaprezentowana zostanie nowa inicjatywa Instytutu - wideoporadniki dla chorych. - Na początku udostępnione zostaną cztery nagrania, ale nowe materiały będą systematycznie dodawane. W ten sposób Instytut chce wyjść naprzeciw potrzebom chorych i ich rodzin - tłumaczy rzecznik prasowy Instytutu, Joanna Komolka.
Parlament Europejski szacuje, że dolegliwości ze strony narządu ruchu dotyczą około 30-40 proc. Europejczyków. Oznacza to, że w Polsce jest około 9 mln osób z objawami chorób reumatycznych. W większości przypadków cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów. Sprzyja jej otyłość, ciężka praca fizyczna, ale również siedzący tryb życia, wiek.
Drugą grupę chorób reumatycznych stanowią te o podłożu zapalnym. Są one nieuleczalne, ale można wyraźnie powstrzymać ich postęp stosując skuteczne leczenie. Choruje na nie około 400 tysięcy Polaków.
Choroby reumatyczne to ponad 200 jednostek chorobowych dotykających ludzi w każdym wieku niezależnie od płci. Najczęściej występujące zapalne schorzenie reumatyczne, jakim jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), dotyka 0,6-1 proc. populacji, głównie kobiety (75 proc. chorych). Choroba zazwyczaj atakuje osoby w wieku 30 - 50 lat, w okresie pełnej aktywności zawodowej i rodzinnej.
Choroby zapalne stawów w szybkim tempie prowadzą do kalectwa. W RZS od 32 proc. do 50 proc. chorych zaprzestanie pracę w przeciągu 10 lat o wystąpienia pierwszych objawów choroby.
Kluczowe znaczenie dla leczenia i dalszych perspektyw pacjenta ma wczesne zdiagnozowanie choroby. W przypadku chorób zapalnych stawów tzw. okno terapeutyczne, czyli okres, w którym rozpoczęcie leczenia gwarantuje najlepsze rezultaty, trwa zaledwie 12 tygodni od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Jak pokazują wyniki badań naukowych w Polsce reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) diagnozuje się przeciętnie w 35 tygodniu, czyli bardzo późno.
Następstwem chorób reumatycznych, a w szczególności tych o podłożu zapalnym, jest niepełnosprawność, a w dalszej perspektywie utrata samodzielności. Szacuje się, że w UE koszty społeczne związane z występowaniem schorzeń układu mięśniowo szkieletowego wynoszą od 0,5 do 2,0 proc. PKB.
Według badań, GUS w odróżnieniu od przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce, gdzie 81 proc. gospodarstw deklaruje radzenie sobie pod względem finansowym, gospodarstwa z osobą chorą na RZS mają większe trudności finansowe - zaledwie 51 proc. takich gospodarstw zapewnia, że daje sobie radę. W przypadku gospodarstwa z osobą chorą na RZS i jednocześnie niepełnosprawną odsetek ten spada jeszcze o 10 punktów procentowych.
Jak wynika z najnowszych danych ZUS prezentowanych podczas piątkowej (11 października) konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Reumatologii z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego są odpowiedzialne za 12,2 proc. orzeczeń pierwszorazowych do celów rentowych.
Jest to trzecia pod względem częstości przyczyna orzekania niepełnosprawności w Polsce. Wyższe wskaźniki są jedynie w przypadku chorób układu krążenia (22,3 proc) oraz nowotworów (21,7 proc.). W przypadku orzekania o częściowej niezdolności do pracy choroby układu kostno-stawowego stanowią drugą pod względem częstości przyczynę - 19,5 proc. Średni wiek osób, u których się ją stwierdza, to 49,4 lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)