Obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu
W środę (12 października) na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. W tym roku hasło przewodnie brzmi: Ruch usprawnia (Move to improve).

- Wzrost świadomości skutków chorób reumatycznych na świecie spowodował bardzo szybki postęp leczenia tych schorzeń w ostatniej dekadzie. Zwiększenie efektywności leczenia było możliwe nie tylko dzięki postępom farmakologii, ale także zwiększeniu możliwości wczesnego wykrywania tych chorób - mówi nam dr Marcin Stajszczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR.
Jak dodaje milowym krokiem w farmakoterapii chorób reumatycznych było wprowadzenie leków biologicznych.
W Polsce na choroby reumatyczne cierpi 9 milionów osób, w całej Europie ponad 100 milionów. Osoby dotknięte tymi chorobami żyją krócej średnio o 8 lat w porównaniu z resztą populacji. W zaawansowanym stadium choroby te prowadzą do utraty zdolności do samodzielnej egzystencji.
Choroby reumatyczne to ponad 200 różnych schorzeń o różnym przebiegu i różnych objawach. Chorują ludzie młodzi, dorośli, osoby aktywne zawodowo, ale także nastolatki i dzieci.
- W procesie leczenia chorób reumatycznych ważna jest współpraca lekarza i pacjenta, czyli proces wspólnego podejmowania decyzji terapeutycznych. Najbardziej nowoczesna technologia medyczna nie będzie skuteczna jeśli pacjent jej nie zaakceptuje - zwraca uwagę dr Stajszczyk.
“Wyniki publikowanych w ostatnich latach badań pokazują, że skuteczne leczenie przewlekłych chorób zapalnych takich jak RZS, ZZSK czy ŁZS zmniejsza ich negatywny wpływ na produktywność pacjentów, czyli zwiększa aktywność zawodową i życiową chorych. Oznacza to, że zwiększenie bezpośrednich medycznych kosztów leczenia może skutecznie zmniejszać koszty społeczno-ekonomiczne” - stwierdza Marcin Stajszczyk w artykule napisanym z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu dla Serwisu Reumatologia w portalu rynekzdrowia.pl
Polska była jednym z ośmiu krajów, które ustanowiły Europejską Ligę do Walki z Reumatyzmem (EULAR), która w tej chwili jest najważniejszą międzynarodową instytucją zajmującą się problematyką chorób reumatycznych.
Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu w Instytucie Reumatologii w Warszawie, w środę (12 października) zostanie zorganizowana m.in. konferencja z wykładami dla pacjentów oraz inne spotkania z ekspertami zajmującymi się m.in. innowacyjnym leczeniem chorób reumatycznych.
Program obchodów w Instytucie Reumatologii: kliknij
Więcej o chorobach reumatycznych i postępie w ich leczeniu: Serwis-Reumatologia
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)