• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lublin: rusza skrining reumatoidalnego zapalenia stawów

Autor: Dziennik Wschodni/ Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2018 11:25

Do końca grudnia mogą zgłaszać się przychodnie z województwa lubelskiego zainteresowane realizacją badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Projektem pokieruje Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.

Lublin: rusza skrining reumatoidalnego zapalenia stawów
Projektem w regionie pokieruje Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Fot. Shutterstock

Szacuje się, że w programie weźmie udała ok. 2400 pacjentów z całego regionu.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to najczęstsza zapalna choroba reumatyczna w Polsce, ale brakuje szybkiej diagnostyki. Opóźnienia w tym zakresie są u nas największe w Europie. W regionie lubelskim ma to zmienić skrining.

Postawienie diagnozy i włączenie skutecznego leczenia przez specjalistę reumatologa ma się odbywać maksymalnie w ciągu sześciu tygodni od momentu wizyty pacjenta z dolegliwościami reumatycznymi (które mogą sugerować RZS) u lekarza rodzinnego.

W tym czasie pacjent będzie zdiagnozowany przez swojego lekarza, z wykorzystaniem kwestionariuszy przesiewowych, badań laboratoryjnych. W momencie podejrzenia RZS, zostanie przekierowywany do specjalisty reumatologa do ośrodka wczesnej diagnostyki utworzonego przy SPSK 4 .

Wizyta u specjalisty odbywać się  ma w terminie maksymalnie do dwóch tygodni od wystawienia skierowania przez lekarza rodzinnego. 

W ciągu 6 tygodni pacjent ma prawo do 4 wizyt diagnostycznych: 2 w przychodni lekarza rodzinnego i 2 u reumatologa w ośrodku wczesnej diagnostyki.

Z badań skorzystało już ponad 100 pacjentów z  województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. U 22 osób rozpoznano RZS. Docelowo z projektu będzie mogło skorzystać prawie 2400 osób w wieku 18–65 lat, u których lekarz rodzinny podejrzewa reumatoidalne zapalenie stawów.

Założenia modelu Kompleksowej Opieki Specjalistycznej nad Pacjentem Chorym na Wczesne Zapalenie Stawów (KOS-WZS) zostały zaprezentowane w raporcie, przygotowanym przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (NIGRiR) oraz Fundację Eksperci dla Zdrowia. Publikacja pt. "Wczesne zapalenie stawów - rekomendacje w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem" miała swoją premierę w listopadzie br.

Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji dr Marek Tombarkiewicz wyraził nadzieję, że założenia modelu KOS-WZS zostaną sprawdzone w programie pilotażowym finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia w kilku ośrodkach w Polsce.

Czytaj też: NIGRiR opracował model kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum