×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lepsze leczenie chorób układu ruchu to mniej zwolnień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 listopada 2013 16:13

Wcześniejsze wykrywanie i odpowiednie leczenie chorób układu ruchu pozwoliłoby znacznie ograniczyć związane z tymi schorzeniami renty i absencję chorobową - przekonywali specjaliści w piątek (22 listopada), na konferencji prasowej w Warszawie.

Lepsze leczenie chorób układu ruchu to mniej zwolnień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Ewa Stanisławska-Biernat z-ca kierownika Kliniki Reumatologii Instytutu Reumatologii w Warszawie przedstawiła dane ZUS, z których wynika, że choroby układu ruchu są drugą po urazach i zatruciach przyczyną absencji chorobowej.

W 2012 r. wszystkie choroby zapalne układu ruchu były przyczyną prawie 1,3 mln dni zwolnień lekarskich. Na jedno z tych schorzeń, reumatoidalne zapalenie stawów, przypadało ponad 560 tys. dni zwolnień.

- W wielu innych krajach europejskich nastąpił radykalny spadek zwolnień lekarskich wystawianych z powodu chorób zapalnych układu ruchu. Jest to efekt wcześniejszego wykrywania i włączenia skutecznego leczenia od samego początku rozwoju choroby - podkreśliła specjalistka. 

Dodała, że dzięki wczesnemu wykrywaniu i leczeniu można znacznie ograniczyć również liczbę rent. Choroby układu ruchu są drugą przyczyną orzeczeń o niezdolności do pracy, zaraz po chorobach układu krążenia (na trzecim miejscu są choroby układu nerwowego).

Stanisławska-Biernat powiedziała, że w interesie ZUS jest zatem, żeby choroby układu ruchu były lepiej wykrywane i leczone. Im późnej zostaną zdiagnozowane, tym gorsze są efekty terapii, gdyż powstałe w stawach destrukcje i deformacje są często nieodwracalne. Odpowiednia terapia może temu zapobiec, trzeba tylko wcześnie wykryć chorobę i od początku leczyć agresywnie.

- Pierwszym niepokojącym sygnałem jest występujący rano i w nocy ból w stawach, któremu towarzyszy obrzęk. Jeśli na dodatek występuje on u młodej osoby, bezwzględnie wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej, gdyż może być objawem reumatoidalnego zapalenia stawów - mówiła Ewa Stanisławska-Biernat.

Zaleca, żeby zgłosić się do lekarza nawet wtedy, gdy jest to obrzęk jednego tylko stawu. Jej zdaniem, gdy leczenie rozpocznie się w okresie 6 tygodni od wystąpienia tych dolegliwości, jest duża szansa na skuteczne leczenie i są dobre rokowania.

Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego prof. Piotr Wiland powiedział, że dobre efekty daje leczenie biologiczne, z użyciem leków hamujących procesy zapalne w stawach. Stosuje się je w agresywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa oraz łuszczycowym zapaleniu stawów.

- Niestety, leczenie biologiczne jest stosowane obecnie jedynie u około 5 tys. chorych. To zdecydowanie za mało, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców powinno je otrzymywać 38 tys. osób z najcięższymi chorobami układu ruchu - podkreślił specjalista. Przyznał jednak, że taka terapia jest bardzo droga. Roczne leczenie jednego pacjenta z tymi schorzeniami kosztuje od 50 do 100 tys. zł.

Według Stanisławskiej-Biernat, spośród 36 krajów europejskich Polska zaliczana jest do tych o niskiej dostępności do leczenia biologicznego. Dodała, że nigdzie indziej nie postępuje się tak, że po osiągnięciu remisji choroby pół roku później leczenie biologiczne przestaje być refundowane i może zostać wznowione po ponownym jej zaostrzeniu. W ten sposób traci się uzyskany efekt terapeutyczny.

Czytaj też w Serwisie Reumatologia: Skuteczność leczenia, czyli magia liczb

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum