×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kościerzyna: szpital w unikalnym programie wczesnego wykrywania RZS

Autor: PWX/Rynek Zdrowia13 listopada 2017 08:47Aktualizacja: 13 listopada 2017 08:49

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, jako jeden z nielicznych w kraju, będzie realizował Ogólnopolski Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS).

Kościerzyna: szpital w unikalnym programie wczesnego wykrywania RZS
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie będzie w woj. pomorskim jedynym ośrodkiem poza aglomeracją trójmiejską realizującym ten program. Wiodącym ośrodkiem programu jest w regionie Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie.

Dzięki przystąpieniu do programu w szpitalu w Kościerzynie zostanie utworzony jeden z 7 w Polsce ośrodków wczesnej diagnostyki RZS. Celem głównym programu jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności RZS w celu zapewnienia utrzymania lub powrotu do aktywności zawodowej chorych na RZS - podaje w informacji dla mediów Anita Dahm-Sobczyńska, kierownik sekcji ds. marketingu i PR w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o.

Badania naukowe dowodzą, że im wcześniejsze włączenie właściwego leczenia, tym chory ma większą szansę na osiągnięcie remisji, czyli zatrzymania choroby z ustąpieniem jej objawów, bo choroby całkowicie wyleczyć się nie da - mówi dr n. med. Iwona Aponowicz, ordynator oddziału reumatologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Wyjaśnia: - Im później leczenie jest włączone, szczególnie u pacjentów z wysokim ryzykiem rozwinięcia się agresywnej postaci choroby, tym trudniej jest zniwelować jej objawy i zapobiec postępującemu uszkodzeniu stawów. Leczenie rozpoczęte w późniejszej fazie jest bardziej skomplikowane, dużo mniej skuteczne i droższe. Często chory wymaga dodatkowego leczenia operacyjnego.

Realizacja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów jest oparta na współpracy z lekarzami rodzinnymi. W programie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, od momentu podejrzenia RZS przez lekarza rodzinnego, nie może przekroczyć dwóch tygodni.

Aktualnie aż 15 proc. pacjentów zgłasza się do lekarza po roku od wystąpienia pierwszych objawów. Celem programu jest stworzenie krótkiej ścieżki diagnostycznej, dzięki której pacjent będzie miał możliwość wczesnego rozpoznania.

Reumatoidalne Zapalenie Stawów to choroba ludzi w wieku produkcyjnym, często bardzo młodych u progu swojego życia rodzinnego i zawodowego. Wczesne jej leczenie zapobiegnie powstawaniu niepełnosprawności, pozwoli na normalne funkcjonowanie w życiu społecznym.

- W naszym ośrodku planujemy przebadanie 900 pacjentów skierowanych przez współpracujących z nami lekarzy POZ. W związku z tym zapraszamy wszystkie placówki do współpracy. Wszelkie informacje o programie można znaleźć na stronie www.szpital-koscierzyna.pl - przekazała dr Iwona Aponowicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum