Jak wyjechać do sanatorium w 2023 r.? Jakie badania są konieczne? Ile się czeka?
Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, jak uzyskać skierowanie do sanatorium. Podaje siedem kroków, jakie należy wykonać, aby wyjechać na turnus zdrowotny. Rynek Zdrowia zebrał najbardziej użyteczne informacje.

- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego
- Od stycznia może to być skierowanie elektroniczne. Okres przejścia między papierowym a elektronicznym skierowaniem trwa do czerwca br.
- O ponowny wyjazd można się starać w rok od zakończeniu turnusu uzdrowiskowego
Weszły ważne zmiany w ZUS. Obowiązują od marca 2023
Po pierwsze skierowanie
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce, z którą Fundusz taką umowę podpisał). Bierze on pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania do leczenia tego typu. Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym, zatem niektóre dolegliwości mogą się w wyniku terapii zaostrzyć.
- Wystawiając skierowanie lekarz kierujący pacjenta na leczenie zobowiązany jest dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, w szczególności wyraźnie określić stopień samodzielności i samoobsługi oraz wypełnić (zaznaczając odpowiednią rubrykę) pole „Przeciwwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych” – informuje NFZ.
Należy też wykonać zlecone przez lekarza badania. Będą to w przypadku dorosłych:
- OB,
- morfologia,
- badanie moczu,
- EKG
- rentgen klatki piersiowej - aktualnie wymagane jest jedynie w przypadku stwierdzenia przez lekarza wskazań medycznych. Wcześniej było regułą
Warto wiedzieć. EKG ważne jest sześć miesięcy, a rentgen klatki piersiowej – dwa lata.
Jeśli do sanatorium jadą dzieci, wymagane badania to:
- OB,
- morfologia,
- mocz,
- badanie kału na obecność jaj pasożytów.
Ostatnie z badań ważne jest tylko jeden dzień, a więc trzeba je wykonać w dniu wyjazdu.
Równolegle papierowe i elektroniczne skierowania. Do kiedy?
Wyniki badań potrzebne będą lekarzowi do wystawienia skierowania. Jego wzór określa rozporządzenie ministra zdrowia. Od stycznia br. wystawiane są zarówno papierowe, jak i elektroniczne skierowania. Okres przejściowy, kiedy to dopuszcza się wystawianie skierowań w postaci papierowej, potrwa do 30 czerwca 2023 r.
- Jeśli lekarz nie jest pewien, czy kwalifikujesz się do leczenia sanatoryjnego, może wystawić skierowanie na dodatkowe konsultacje do specjalistów - informuje NFZ.
Wyniki zostaną dołączone do skierowania na wyjazd. Dodatkowo powinno być dołączone zaświadczenie potwierdzające zasadnicze rozpoznanie choroby – to podstawa skierowania na leczenie.
- Zapytaj lekarza czy musisz dołączyć do skierowania kopie dokumentów, ponieważ jeżeli lekarz wystawiający skierowanie w punkcie III obowiązującego druku skierowania wpisze wymagane wyniki badań (morfologii, OB, moczu, EKG, zdjęć RTG) do wypełnionych druków nie należy dodatkowo załączać wyników badań, które zostały już ujęte w skierowaniu. W przypadku składania wraz ze skierowaniem kart informacyjnych z pobytów szpitalnych prosimy dołączać kserokopie tychże dokumentów – radzi NFZ.
Nowy przewodniczący Rady Przejrzystości AOTMiT
Dokumenty pocztą, osobiście lub automatycznie
Gdy zbierzemy już całą dokumentację (wyniki badań i skierowanie), komplet dokumentów trafi do oddziału NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta. Dokumenty można wysłać pocztą lub zawieźć je osobiście do Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Może to zrobić również lekarz. Co ważne, od daty wystawienia mamy na to tylko 30 dni, po tym czasie skierowanie do sanatorium traci ważność.
- E-skierownie jest automatycznie przekazywane do właściwego oddziału NFZ. To krok czwarty na drodze do wyjazdu do sanatorium. Kolejny etap: skierowanie, które wpływa do oddziału Funduszu, jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. W przypadku stwierdzenia braków formalnych Fundusz poprosi o ich uzupełnienie - przyznaje NFZ.
Kolejny etap to przekazanie skierowania. Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. O zakwalifikowaniu bądź nie do leczenia uzdrowiskowego NFZ powiadamia albo elektronicznie, albo listownie, w zależności od wyboru pacjenta.
W przypadku e-skierowania o jego rejestracji, potwierdzeniu, ewentualnej odmowie potwierdzenia, terminie rozpoczęcia leczenia, otrzyma powiadomienie w wybrany przez siebie sposób:
- w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta
- w wiadomości przekazanej na numer telefonu
- na adres poczty elektronicznej
- pisemnie
Jeśli NFZ uzna skierowanie do sanatorium za zasadne i kompletne, w ciągu 30 dni od daty wpływu wyśle pismo lub informację drogą elektroniczną, ze wskazaniem kwalifikacji do leczenia uzdrowiskowego. Pismo zawiera również numer skierowania, po którym można sprawdzać kolejkę do sanatorium w wyszukiwarce skierowań. Termin wyjazdu do sanatorium poznamy do 14 dni przed planowanym wyjazdem.
Ile obecnie czeka się na sanatorium?
Termin oczekiwania na wyjazd do polskiego sanatorium to obecnie ok. 2,5 roku. W roku bieżącym, mimo wdrożenia e-skierowań, sytuacja raczej nie ulegnie zmianie, bo uprawnienia do wyjazdów uzdrowiskowych do sanatoriów otrzymała nowa grupa: emeryci-rolnicy.
Dodajmy, że nie ma obowiązku weryfikacji skierowań po upływie 18 miesięcy od dnia ich wystawienia. Wcześniej takiej weryfikacji dokonywali lekarze, którzy wystawiali skierowania. A jak to wygląda kosztowo po stronie pacjenta? Zależy od rodzaju placówki, do której został skierowany:
- pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny
- pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny. Z kolei turnus
- w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest częściowo odpłatny
- uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne (w tym dzieci) trwa od 6 do 18 dni.
O ponowne skierowanie do sanatorium można się starać najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)