Eksperci: ból pleców może być objawem poważnej choroby reumatycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2016 19:43

Ból pleców u osób młodych, przed 40. - 45. rokiem życia, może być objawem poważnej choroby reumatycznej, grożącej niepełnosprawnością - mówili eksperci we wtorek (19 kwietnia) na konferencji prasowej w stolicy. Podkreślali, by go nie lekceważyć i szybko udać się do lekarza.

Ból pleców może być objawem poważnej choroby reumatycznej. Fot. Archiwum

- Tylko wczesne wykrycie i szybko podjęte leczenie może zahamować postęp choroby oraz zmiany w stawach, prowadzące do niepełnosprawności - zaznaczyła reumatolog prof. Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji w Warszawie.

Podczas konferencji zainaugurowano kampanię edukacyjną pt. Nie odwracaj się plecami od bólu, która ma zwiększyć świadomość społeczną na temat bólu pleców o podłożu zapalnym.

Jest on spowodowany przez schorzenia z grupy tzw. spondyloartropatii, do których należy m.in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów i zapalenie stawów towarzyszące zapalnym nieswoistym chorobom jelit (chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego).

Prof. Kwiatkowska przypomniała, że przyczyną bólu pleców najczęściej są zmiany zwyrodnieniowe, zwłaszcza w późniejszym wieku lub przeciążenie, związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Jednak u osób młodych niedocenianą przyczyną bólów pleców są właśnie zapalne choroby reumatyczne z grupy spondyloartropatii.

Występują w populacji z częstością 1,5-2 proc., co oznacza, że osób, które na nie cierpią może być więcej niż chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Schorzenia te występują u osób przed 40. - 45. rokiem życia, towarzyszy im ból pleców lub stawów obwodowych, który występuje w drugiej połowie nocy lub nad ranem i często powoduje wybudzanie się; pacjenci odczuwają również sztywność poranną i często przewlekłe zmęczenie.

Aleksandra Serafin z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, które jest współorganizatorem kampanii, wspominała, że u niej pierwsze objawy spondyloartropatii pojawiły się nagle po zajęciach tanecznych.

Przyznała, że miała szczęście, gdyż rodzice szybko zawieźli ją do lekarza rodzinnego, który skierował ją na dalszą diagnostykę.

Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej podkreśliła, że czas od wystąpienia objawów mogących świadczyć o chorobie zapalnej stawów do postawienia diagnozy powinien być jak najkrótszy - najlepiej do trzech miesięcy.

- W praktyce rzadko udaje się to osiągnąć, ponieważ od momentu pojawienia się bólu do zgłoszenia się pacjenta do lekarza rodzinnego z reguły mija dużo czasu, następnie kolejne tygodnie zajmuje diagnostyka różnicowa, również na wizytę w poradni reumatologicznej trzeba poczekać - wymieniała specjalistka.

Ponadto pacjenci często kierowani są do lekarzy różnych specjalności, jak ortopeda czy neurolog, zanim trafią do reumatologa, dodała prof. Kwiatkowska.

Organizatorzy kampanii "Nie odwracaj się plecami od bólu" liczą, że dzięki niej więcej młodych osób cierpiących na bóle pleców szybciej będzie trafiać do lekarza i otrzymywać właściwa diagnozę oraz leczenie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum