×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

E-skierowanie uzdrowiskowe dostępne od 17 marca. CeZ pokazuje, jak je wystawiać

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe17 marca 2023 11:10

Od dziś, 17 marca, lekarze mogą wystawiać elektroniczne skierowania do sanatoriów. Centrum e-Zdrowia usdostępniło je juz w systemie i podaje instrukcję, jak to robić.

E-skierowanie uzdrowiskowe dostępne od 17 marca. CeZ pokazuje, jak je wystawiać
Od dziś możliwe jest wystawianie e-skierowań do sanatoriów na NFZ. Fot. Shutterstock
  • Skierowania w formie elektronicznej to narzędzie, które na stałe wpisało się już w system ochrony zdrowia w Polsce
  • Od stycznia 2021 r. e-skierowania wystawiane są do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie, a od listopada 2021 r. również na rehabilitację
  • Teraz dołącza do nich elektroniczne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową
  • Centrum e-Zdrowia podało instrukcję, jak je wystawiać w systemie

E-skierowania nie da się zgubić

E-skierowanie do sanatorium to dokument, którego, w odróżnieniu od papierowej wersji, nie da się zgubić. W każdej chwili ma się do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, dostępnej na stronie pacjent.gov.pl.

Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci. Cyfryzacja dokumentu sprawia także, że nie trzeba już przesyłać go do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni.

Wprowadzenie e-skierowania do sanatorium umożliwia informowanie pacjenta online o kolejnych etapach przetwarzania dokumentu, w tym o jego rejestracji i potwierdzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszły kuracjusz znajdzie informację o tym, na jakim etapie jest jego e-skierowanie, na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania”. Powiadomienia o tym, na jakim etapie jest e-skierowanie do sanatorium, nadal będą też przychodzić pocztą.

Jak działa e-skierowanie?

Kiedy lekarz wystawi e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Tam rozpatrzy je lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej (specjalista od leczenia uzdrowiskowego). Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowanie, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie.

Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania do sanatorium. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do Internetu, a więc do systemu e-zdrowie.

Wystawianie e-skierowań: jest instrukcja

Zgodnie z rozporządzeniami wprowadzającymi obowiązek wystawiania e-skierowań na leczenie uzdrowiskowe:

  • rozporządzenie MZ z dnia 16 lutego 2023 r.otwiera się w nowej karcie zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową,
  • rozporządzenie MZ z dnia 2 stycznia 2023 r.otwiera się w nowej karcie zmieniające rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej,
    dnia 17 marca 2023 r. usługa wystawiania e-skierowań uzdrowiskowych została udostępniona.

Jak wystawić e-skierowanie do uzdrowiska w aplikacji gabinet.gov przedstawia instrukcja wideo.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum