×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dwie nowe poradnie na NFZ od 1 września. Obie reumatologiczne

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAPOpublikowano: 01 września 2023 05:01Zaktualizowano: 30 sierpnia 2023 11:34

Od 1 września w Łodzi będą dwie dodatkowe poradnie reumatologiczne z kontraktem NFZ. Do tej pory w Łódzkiem dla ubezpieczonych dostępnych było 14 poradni reumatologicznych, w tym 7 w Łodzi. W ubiegłym roku przyjęto w nich ponad 21 tys. pacjentów.

Dwie nowe poradnie na NFZ od 1 września. Obie reumatologiczne
Dwie nowe poradnie na NFZ od 1 września. Obie reumatologiczne. Zdj. ilustracyjne Fot. AdobeStock

 

Dwie nowe poradnie na NFZ od 1 września. Obie reumatologiczne

- W Łodzi od 1 września będą dwie dodatkowe poradnie z kontraktem z Łódzkim NFZ. Umowy podpisano do 31 grudnia 2024 r. W leczeniu reumatyzmu kluczowy jest czas - od objawu zapalenia stawów do wdrożenia leczenia. NFZ nie limituje finansowo leczenia w poradniach specjalistycznych - płaci poradniom za wszystkie wizyty - poinformowała we wtorek rzeczniczka łódzkiej NFZ Anna Leder.

Nowe placówki to:

  • Centrum Medyczne Szpital Świętej Rodziny przy ul. Wigury 19, tel. 42 254 96 00 
  • Medical Magnus przy ul. Kopernika 38, tel. 42 253 19 00.

Do tej pory w Łódzkiem było 14 poradni reumatologicznych, w tym 7 w Łodzi. W ubiegłym roku przyjęto w nich ponad 21 tys. pacjentów i zrealizowano blisko 47 tys. wizyt. Według NFZ, nowe poradnie powinny polepszyć dostęp do szybkiego wdrażania leczenia chorób reumatycznych, które jest kluczowe dla jakości życia chorych.

Reumatyzm to grupa schorzeń charakteryzujących się zmianami w tkance łącznej (przeważnie stawach). Postęp medycyny sprawia, że dostępne są coraz lepsze metody leczenia podnoszące komfort życia chorych. Najczęstszą zapalną chorobą reumatyczną, na którą w Polsce choruje ok. 400 tys. osób, jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Na pierwszą wizytę w poradni reumatologicznej pacjent musi mieć skierowanie od lekarza POZ, który wstępnie oceni, czy przyczyną dolegliwości może być choroba reumatyczna. Lekarz rodzinny może wystawić zlecenie na badania krwi, pomocne w postawieniu diagnozy: morfologię, OB - przy RZS najczęściej stwierdza się przyspieszone opadanie krwinek czerwonych, wskaźnik CRP - podwyższony oznacza, że w organizmie jest stan zapalny, oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF) oraz ACPA - badanie na przeciwciała, które pojawiają się w tkankach, w których toczy się stan zapalny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum