• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Duże zmiany w sanatorium NFZ. Skierowania po nowemu. Minister zdrowia zdradził szczegóły

Autor: oprac. JPP • Źródło: Fakt, Rynek Zdrowia06 sierpnia 2022 11:00

Duże zmiany w sanatorium na NFZ i zasadach skierowań planuje wdrożyć Ministerstwo Zdrowia. O reformie w leczeniu uzdrowiskowym mówił szef resortu. - Upłynni ruch i ograniczy kolejki, ale przecież od razu ich nie zlikwiduje - zaznaczył Adam Niedzielski.

Duże zmiany w sanatorium NFZ. Skierowania po nowemu. Minister zdrowia zdradził szczegóły
Duże zmiany w sanatorium NFZ. Skierowania po nowemu. Minister zdrowia zdradził szczegóły Fot. Shutterstock
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wdrożenie ważnych zmian w zasadach wyjazdów do sanatorium na NFZ. Zmienią się zasady skierowań na leczenie uzdrowiskowe
 • Niedługo wejdzie w życie reforma, która da pacjentowi możliwość samodzielnego decydowania, gdzie chce wyjechać na leczenie i rehabilitację - zapowiedział w wywiadzie dla "Faktu" szef resortu zdrowia
 • Zapowiedział, że wprowadzone w uzdrowiskach zmiany upłynnią ruch i ograniczą kolejki. Obecnie do niektórych sanatoriów trzeba czekać w kolejce nawet trzy lata

Sanatorium na NFZ. Duże zmiany w zasadach wyjazdów do uzdrowiska

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z dziennikiem "Fakt" 18 lipca mówił o zmianach w przychodniach POZ, kolejkach do lekarzy specjalistów, ale również kolejkach do sanatorium w ramach kontraktu z NFZ.

Zapytany wprost, kiedy znikną kolejki do sanatoriów, odpowiedział:

- Zmiany w ochronie zdrowia to proces, a nie jednorazowe strzały. Tak jak reformujemy Podstawową Opiekę Zdrowotną, tak reformujemy leczenie sanatoryjne. Niedługo wejdzie w życie reforma, która da pacjentowi możliwość samodzielnego decydowania, gdzie chce wyjechać na leczenie i rehabilitację - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Zmiana będzie zasadnicza, bo już nie lekarz będzie wybierał za chorego miejsce do którego ma jechać na leczenie uzdrowiskowe. Decyzję podejmie sam zainteresowany. 

Skierowanie do sanatorium po nowemu. To pacjent zdecyduje, gdzie jechać

- Pacjent będzie miał do dyspozycji listę sanatoriów z ich pełnym opisem oraz czasem oczekiwania i to pacjent zdecyduje, dokąd chce jechać i tym samym ile może czekać - wytłumaczył minister. 

Wskazał, że reforma ma upłynnić ruch i ograniczyć kolejki na leczenie uzdrowiskowe. 

- Ale przecież od razu na trzy-cztery ich nie zlikwiduje. Na pewno jednak pacjenci odczują tę zmianę. Wszystkie zmiany, które ostatnio wprowadzamy, koncentrują się na pacjencie i tym by był lepiej obsługiwany - podkreślił Adam Niedzielski.

Z reformą - jak zapowiadał we wcześniejszych wywiadach szef resortu zdrowia - wiąże się konieczność stworzenia odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Jeśli przepisy zostaną znowelizowane, pacjent nie będzie musiał już dostarczać skierowana od lekarza do Narodowego Funduszu Zdrowia (obecnie ma na to 30 dni), a jedynie otrzyma kod, którym będzie mógł zarejestrować swój pobyt w określonym ośrodku.

Dla pacjentów ważną informacją jest fakt, że reforma w dostępie do sanatorium na NFZ nie przewiduje zmian w zakresie finansowania leczenia uzdrowiskowego. Zabiegi nadal będą finansowane przez NFZ, a chory dopłacał będzie do zakwaterowania i opłacał dojazd do sanatorium. 

Uzdrowisko na NFZ. Jakie opłaty w sanatorium w 2022 roku? 

Dodajmy, że od maja 2022 obowiązują nowe zasady wyjazdów do sanatorium na NFZ. Chodzi o koszty pobytu na leczeniu uzdrowiskowym. Wyższe są opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie.

Opłaty za sanatorium NFZ. Nowe stawki wynoszą (w zł za dzień):

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (32,6 - od 1 października do 30 kwietnia/40,9 - od 1 maja do 30 września);
 • pokój jednoosobowy w studiu (26,1/37,4);
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (24,9/33,2);
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (19,5/27,3);
 • pokój dwuosobowy w studiu (16,5/24,9);
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (14,2/19,5);
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (12,5/14,8);
 • pokój wieloosobowy w studiu (11,9/13,6);
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (10,6/11,9).

Jak obecnie otrzymać skierowanie do uzdrowiska na NFZ?

Przypomnijmy, że obecnie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia.

- Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu. Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie, przesyłane jest przez lekarza do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego aktualnie zamieszkujesz, w terminie 30 dni od daty wystawienia (inaczej skierowanie utraci ważność). Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego - informuje Fundusz. 

I dodaje, że jeżeli specjalista stwierdzi przeciwwskazania lub brak wskazań do leczenia - nie potwierdza skierowania.

- Zwracane jest ono wtedy lekarzowi, który je wystawił, a Ty otrzymasz pisemną informację o tym fakcie. Decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie - podkreśla NFZ.

Natomiast, jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum