×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dotyka 90 proc. Polaków, ale za badania trzeba płacić. MZ odpowiada czy będzie refundacja "na NFZ"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 13 sierpnia 2023 21:50

Czy badania stężenia witaminy D będą darmowe? Pytanie w tej sprawie skierowano w interpelacji do Ministerstwa Zdrowia. W resorcie przyznają, że temat był przedmiotem analizy.

Dotyka 90 proc. Polaków, ale za badania trzeba płacić. MZ odpowiada czy będzie refundacja "na NFZ"
Resort zdrowia na razie nie planuje prac nad wprowadzeniem bezpłatnego badania witaminy D w surowicy krwi. Fot. AdobeStock
  • Posłanka Anita Sowińska skierowała interpelację do Ministerstwa Zdrowia w sprawie refundacji badania stężenia witaminy D. Niedobory witaminy D może mieć nawet 90 proc. Polaków
  • Autorka pisma podkreśliła, że niewystarczająca podaż witaminy D jest powszechnym zjawiskiem na całym świecie, ale problem badań w kierunku stężenia witaminy D w surowicy krwi nadal tkwi m.in. w wysokiej cenie
  • Zapytała, czy w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad uznaniem stężenia poziomu witaminy D-25-OH za badanie bezpłatne, które będzie mogło być zlecane przez lekarzy rodzinnych? 
  • W odpowiedzi wiceminister Maciej Miłkowski przyznał, że poszerzenie katalogu badań diagnostycznych wykonywanych na zlecenie lekarza POZ, m.in. o badanie stężenia poziomu witaminy D było przedmiotem analiz
  • Ponadto na zlecenie Ministra Zdrowia prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przygotował raport w przedmiotowej sprawie

Kiedy darmowe badania stężenia witaminy D?

Jak wskazała w interpelacji posłanka Anita Sowińska, niski poziom stężenia witaminy D jest powszechnym zjawiskiem na całym świecie, w tym również w Polsce. Podkreśliła również, że problemem w diagnozowaniu niedoborów jest między innymi koszt badania, którego cena waha się pomiędzy 80 a 250 złotych.

- Lekarz rodzinny nie posiada uprawnień do wypisania skierowania dla pacjenta w celu wykonania badania na Narodowy Fundusz Zdrowia bezpłatnie – dodała.

Zdaniem posłanki umożliwienie bezpłatnego wykonywania badania poziomu witaminy D-25-OH pozwoliłyby na diagnostykę wielu chorób. W związku z tym skierowała do ministra zdrowia pytania o decyzji o refundacji.

Ministerstwo Zdrowia analizowało refundację badania stężenia witaminy D

Posłance Sowińskiej odpowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Jak wyjaśnił, poszerzenie katalogu badań diagnostycznych wykonywanych na zlecenie lekarza POZ, m.in. o badanie stężenia poziomu witaminy D-25-OH było przedmiotem analiz w Ministerstwie Zdrowia, ponadto na zlecenie ministra zdrowia prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przygotował raport w przedmiotowej sprawie.

- Eksperci, w tym konsultanci krajowi w dziedzinach, do których występował Minister Zdrowia z prośbą o  opinię w sprawie umożliwienia lekarzom rodzinnym wystawiania skierowania na badanie stężenia poziomu witaminy D3 wyrazili opinię, że brak jest podstaw do wprowadzania badania poziomu witaminy D-25-OH do katalogu badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ, ponieważ według danych z piśmiennictwa naukowego, poziomy niedoborowe witaminy D3 stwierdza się nawet u 90 proc. populacji polskiej – stąd zalecenia suplementacji tej witaminy u wszystkich Polaków – dodał.

Podkreślił przy tym, że "mając na uwadze omawiane stanowiska, potrzebę efektywnego zarządzania środkami pochodzącymi ze składki zdrowotnej minister zdrowia podjął decyzję o niewprowadzaniu do katalogu badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ badania stężenia poziomu witaminy D-25-OH".

Wiceminister podsumował, że obecnie w resorcie nie są prowadzone prace z zakresu udostępniania lekarzom POZ możliwości wystawiania skierowania na wspomniane badanie.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum