DAS28 - ten kłopotliwy wskaźnik

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2014 18:15

Są rekomendacje amerykańskie i europejskie, aby dla określenia aktywności choroby w reumatoidalnym zapaleniu stawów używać wskaźnikow CDAI SDAI. DAS28 oczywiście pozostaje, ale to nie jest w pełni dobry wskaźnik - mówi nam prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii proszony przez nas o ocenę najnowszych zaleceń odnoszących się do leczenia ukierunkowanego na cel T2T (ang. treat to target).

Rynek Zdrowia: - Panie profesorze, w niedawno wydanej broszurze, poradniku dla pacjentów z RZS pt. Aby zrozumieć ideę T2T, autorzy m.in. prof. Josef Smolen, tłumacząc leczenie ukierunkowane na cel posługują się przede wszystkim wskaźnikami aktywności choroby CDAI i SDAI. Czy są one lepszymi wskaźnikami niż najczęściej stosowany u nas wskaźnik DAS28?

Prof. Witold Tłustochowicz: - DAS28 jest jednym ze wskaźników nadal używanych w rekomendacji T2T. Ale faktycznie, dzisiaj uważa się, że to nie jest najlepszy wskaźnik. W przypadku DAS28, jeśli porównać go z innymi wskaźnikami aktywności choroby jest on takim, który zbyt często może wskazać na remisję u pacjenta, choć nie zyskuje ona potwierdzenia w innych wskaźnikach.

- Czy to znaczy, że wkrótce odejdziemy od stosowania DAS28?
- To możliwe w przyszłości, ale raczej nie nastąpi to szybko. Skoro od kilkunastu lat lecząc chorych posługujemy się tym wskaźnikiem, to nie widzę powodu, żeby naraz wycofywać się z takich ustaleń. Spowodowałoby to pewne utrudnienia w ocenie skuteczności leczenia u pacjentów, którzy np. są w programach lekowych.

- Czym zalecane wskaźniki oceny aktywności choroby CDAI i SDAI różnią się użytecznością w codziennej praktyce klinicznej od DAS28?
- Te wskaźniki są przede wszystkim proste w wyliczeniu. Ich ustalenie polega na sumowaniu liczb. W gabinecie można je wyliczyć od ręki. Natomiast chcąc poznać DAS28 trzeba posiadać specjalny kalkulator, gdyż ten wskaźnik wymaga wyliczenia według dość skomplikowanego wzoru.

DAS28 został opracowany około 20 lat temu na potrzeby badań naukowych i tam ma swoje zastosowanie, ale w codziennej praktyce jego otrzymanie jest dość utrudnione. A wytyczne dotyczące T2T mówią właśnie o codzienności leczenia chorych z RZS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum