Chorzy na łuszczycę, ŁZS, RZS: powstały poradniki, jak korzystać z programów lekowych w czasach COVID-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2020 19:55

Pomimo trwającego w kraju stanu pandemii Covid-19 nie należy przerywać leczenia prowadzonego w ramach programów lekowych u pacjentów z obszaru łuszczycy, ŁZS i RZS - twierdzą eksperci. Aby pomóc chorym odnaleźć się w nowej rzeczywistości, opracowane zostały poradniki dotyczące postępowania w okresie pandemii w odniesieniu do programów lekowych z lekami biologicznymi.

Fot. Archiwum

Poradniki, o których mowa w jasny i prosty sposób przedstawiają, jak należy korzystać ze świadczeń zdrowotnych i jak kontynuować rozpoczęte leczenie w ramach obowiązujących programów lekowych w okresie zagrożenia epidemicznego i epidemii.

Naprzeciw potrzebom pacjentów wyszło też Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadzając szereg zmian w przepisach i organizacji udzielanych świadczeń zdrowotnych, tak aby każdy pacjent mógł skorzystać z konsultacji lekarskiej. Kontakt taki jest możliwy dzięki wsparciu systemów teleinformatycznych (rozmowa wideo przez komputer, telefon komórkowy, konsultacja telefoniczna, teletransmisja wyników badań diagnostycznych).

Wprowadzone zmiany dały także możliwość dostarczania leków pacjentowi uczestniczącemu w programie lekowym do miejsca zamieszkania, bez konieczności osobistej wizyty w szpitalu czy przychodni. W przypadku konieczności osobistej wizyty pacjenta, podmiot leczniczy ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentowi jak i personelowi medycznemu. Jeżeli podmiot leczniczy nie ma możliwości zrealizowania wizyt i wydania leków, to powinien podjąć wszelkie czynności, tak aby zachowana była ciągłość leczenia chorego. W tym celu należy we współpracy z oddziałem wojewódzkim NFZ ustalić kontynuację udzielania świadczeń w innym ośrodku.

Nowe obowiązki spoczywają też na pacjentach. Pacjenci muszą w czasie epidemii zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem SARS-Cov-2 wywołującym COVID-19. Należy podkreślić, że na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby narażone są w sposób szczególny osoby starsze, z obniżoną odpornością i te, którym towarzyszą inne choroby, w tym przewlekłe jak łuszczyca, ŁZS i RZS.

Warto podkreślić, że każdorazowo o przebiegu leczenia decyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia i to on podejmuje decyzję, czy jest możliwość przełożenia terminu bądź udzielenia pacjentowi świadczenia w innej formie.

Materiał edukacyjny dla pacjentów został opracowany w ramach projektu "Akademia Świadomego Pacjenta" prowadzonego przez Global Communications przez Kancelarię Doradczą Rafał Piotr Janiszewski. Partnerami "Akademii Świadomego Pacjenta" zostały Koalicja na Rzecz Walki z Łuszczycą, ŁZS i AZS oraz "RZS - nie rezygnuj". Broszura "Funkcjonowanie Programów lekowych z obszaru Łuszczycy, ŁZS i RZS w nowej rzeczywistości COVID-19", w trzech wersjach dedykowanych poszczególnym chorobom dostępna jest na stronie koalicjaluszczyca.pl oraz na stronach wybranych organizacji pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum