Choroby płuc. Ich diagnozowanie i leczenie należy do największych wyzwań. Lista potrzeb jest długa
Choroby płuc to zróżnicowana grupa chorób, wśród których są zarówno te dotykające szerokich populacji, np. astma, jak i te, o których mówi się zdecydowanie mniej, jak np. śródmiąższowe choroby płuc. O problemach związanych z ich diagnozowaniem i leczeniem będziemy mówić podczas HCC 2023.

- Twardzina układowa dotyka praktycznie wszystkich narządów i układów organizmu. Ok. 35 proc. chorych na twardzinę układową umiera z powodu śródmiąższowej choroby płuc, a ok. 35 proc. z powodu nadciśnienia płucnego
- Według danych NFZ mamy w Polsce niespełna 6 tys. takich chorych, ale możemy szacować, że jest to liczba do 7 tys. Zmiany płucne ma ok. 2 tys. tych pacjentów
- Najważniejszym aspektem opieki nad takim chorym jest jej sformalizowana kompleksowość. Dlatego powinniśmy stworzyć wysoko wycenione ośrodki referencyjne, które będą bardzo szybko diagnozowały tego typu zmiany - mówi prof. Brygida Kwiatkowska
- Pacjenci powinni trafiać do tych ośrodków bardzo szybko, konieczne jest zatem utworzenie szybkiej ścieżki referencyjnej, dedykowanej tej grupie chorych - wskazują eksperci
- W organizacji leczenia powinno być również wykorzystane wsparcie takich zawodów, jak opiekunowie medyczni, czy koordynatorzy, którzy mogliby pilnować „przepływu” pacjenta przez kolejnych konsultantów - dodają
- O potrzebach związanych z diagnozowaniem i leczeniem chorób płuc będziemy rozmawiać 9 marca 2023 r. podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach ZAREJESTRUJ SIĘ
70 proc. chorych na twardzinę układową umiera z powodu zmian oddechowych
Choroby płuc to bardzo zróżnicowana grupa chorób, wśród których są zarówno te dotykające szerokich populacji, np. astma, jak i choroby rzadkie, o których mówi się zdecydowanie mniej, jak np. śródmiąższowa choroba płuc w przebiegu twardziny układowej.
Pacjenci zmagający się z tym schorzeniem podkreślają, że bardzo dotkliwe jest permanentne zmęczenie - nie są w stanie opiekować się bliskimi, muszą ograniczać wykonywanie obowiązków zawodowych, a wielu zmuszonych jest przejść na rentę, co zmniejsza dochody i obniża poziom życia. Z tym z kolei wiąże się depresja i lęk o przyszłość.
Jak wskazują eksperci, twardzina układowa dotyka praktycznie wszystkich narządów i układów organizmu. Ok. 35 proc. chorych na twardzinę układową umiera z powodu śródmiąższowej choroby płuc, a również ok. 35 proc. z powodu nadciśnienia płucnego.
Ok. 70 proc. chorych odchodzi zatem z powodu zmian oddechowych lub oddechowo-krążeniowych. Według danych NFZ mamy w Polsce niespełna 6 tys. takich chorych, ale możemy szacować, że jest to liczba do 7 tys. Zmiany płucne ma ok. 2 tys. tych pacjentów.
"Najważniejsza jest sformalizowana kompleksowość opieki"
- Najważniejszym aspektem opieki nad takim chorym jest sformalizowana kompleksowość opieki. Dlatego powinniśmy stworzyć wysoko wycenione, dużo wyżej niż standardowe, ośrodki referencyjne, które będą bardzo szybko diagnozowały tego typu zmiany - podkreśla prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.
Jak wskazywała ekspertka, ośrodki te muszą mieć podpisane umowy pomiędzy reumatologią i pulmonologią. W zakresie ich działalności muszą znaleźć się również konsylia składające się z wielu specjalistów, w zależności od tego, co dla danego chorego stanowi problem w chorobie. Mogą to być zajęte płuca, serce, może występować depresja, problemy psychologiczne. Może być także potrzebna rehabilitacja. Ponadto na wczesnym etapie konieczne jest wsparcie radiologów, czy histopatologów.
- To pokazuje, jak ważna jest tutaj interdyscyplinarność - zauważa prof. Kwiatkowska.
Jak oceniają eksperci, pacjenci powinni trafiać do tych ośrodków bardzo szybko, konieczne jest zatem utworzenie szybkiej ścieżki referencyjnej, dedykowanej tej grupie chorych.
Dodają, że w organizacji leczenia powinno być również wykorzystane wsparcie takich zawodów, jak chociażby opiekunowie medyczni, czy koordynatorzy, którzy mogliby pilnować „przepływu” pacjenta przez kolejnych konsultantów, czy pilnować terminów wizyt kontrolnych tak, aby pacjent nie wypadał z systemu opieki. Niekonieczne musi to robić pielęgniarka, czy lekarz - wiadomo, że tu mamy mocno ograniczone zasoby kadrowe.
O chorobach płuc na HCC 2023
O wyzwaniach związanych z chorobami płuc będziemy rozmawiać podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 marca 2023 r. w Katowicach ZAREJESTRUJ SIĘ
Sesja pt. "Choroby płuc – dostępność leczenia i organizacja systemu" odbędzie się 9 marca w godzinach 15.00-16.00. Można ją będzie oglądać online lub na miejscu, w Międzynarodowym centrum Kongresowym w Katowicach.
Tematami sesji będą choroby układu oddechowego jako największe wyzwanie zdrowotne, także w kontekście starzejącego się społeczeństwa, dostęp do nowoczesnych terapii oraz potrzeba koordynacji opieki nad pacjentami.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)