• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chcą kompleksu basenów, przeszkadza status uzdrowiska. Zajmie się tym Rada Ministrów

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, gov.pl08 września 2022 15:04

Osiedle Zdrojowe położone na terenie Skierniewic oraz sołectw -Maków, Krężce i Dąbrowice - ma utracić status uzdrowiska. W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pozbawienia tego obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Chcą kompleksu basenów, przeszkadza status uzdrowiska. Zajmie się tym Rada Ministrów
Osiedle Zdrojowe ma utracić status uzdrowiska. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Shutterstock
  • Samorząd Skierniewic, miasta na prawach powiatu w woj. łódzkim, stara się o środki na uzbrojenie terenu po byłym poligonie wojskowym, położonego na obszarze ochrony uzdrowiskowej Osiedle Zdrojowe
  • W praktyce oznacza to definitywny koniec starań o stworzenie w tym miejscu uzdrowiska
  • W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pozbawienia tego obszaru ochrony uzdrowiskowej 
  • Jak czytamy, głównym powodem przyjęcia takiego rozwiązania jest zmiana przeznaczenia obszaru. Samorząd planuje tu budowę zespołu rekreacji wodnej z wykorzystaniem wód termalnych, a także ich wykorzystanie do produkcji ciepła systemowego

W Łódzkiem nie chcą już uzdrowiska. Jest projekt rozporządzenia w sprawie Osiedla Zdrojowego 

Decyzja już zapadła, teraz stosowny projekt rozporządzenia musi przyjąć jeszcze Rada Ministrów. Osiedle Zdrojowe położone na terenie Skierniewic oraz sołectw - Maków, Krężce i Dąbrowice - utraci status uzdrowiska.  

W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pozbawienia tego obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Jak czytamy, głównym powodem przyjęcia takiego rozwiązania, "jest zmiana przeznaczenia obszaru. Samorząd planuje tu budowę zespołu rekreacji wodnej z wykorzystaniem wód termalnych, a także ich wykorzystanie do produkcji ciepła systemowego".

Blisko 10 lat temu samorządy miasta Skierniewice i gminy Maków podpisały porozumienie w sprawie wspólnego projektu, jakim było stworzenie między Łodzią a Warszawą uzdrowiska. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów Osiedle Zdrojowe i trzy sołectwa - Maków, Krężce i Dąbrowice - otrzymały wówczas status tzw. Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Skierniewice-Maków. 

Z czasem gminy zaczęły wycofywać się ze wspólnego projektu. Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk stara się aktualnie o środki centralne na uzbrojenie dotąd niezagospodarowanego terenu.

Jak czytamy w projekcie, "Minister Zdrowia po przeprowadzonej analizie złożonego przez Prezydenta Miasta Skierniewice wniosku o pozbawienie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej Osiedla Zdrojowego (...) przychylił się do argumentacji wskazanej w wystąpieniu i w dniu 9 sierpnia 2022 r. i wydał decyzję o uchyleniu decyzji nr 65 z dnia 18 września 2012 r. potwierdzającej możliwość prowadzenia leczenia uzdrowiskowego. 

Uzdrowisko, przypomnijmy, miało prowadzić leczenie:

  • chorób ortopedyczno-urazowych,
  • chorób reumatologicznych,
  • chorób układu nerwowego,
  • chorób skóry i otyłości.

Teraz Minister Zdrowia wystąpił z wnioskiem do Rady Ministrów o pozbawienie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, zgodnie z żądaniem Wnioskodawcy. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum