Apel do ministra: wciąż są województwa bez ani jednej poradni osteoporotycznej

Autor: Rynek Zdrowia • • 02 września 2019 16:33

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny apeluje do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań na rzecz poprawy sytuacji Polek i Polaków dotkniętych osteoporozą.

Apel do ministra: wciąż są województwa bez ani jednej poradni osteoporotycznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przekonuje stowarzyszenie, osteoporoza staje się coraz poważniejszym problemem dla starzejącego się polskiego społeczeństwa. Już teraz z tą chorobą żyje około 2 mln Polek i Polaków, a ok. 8 mln jest w grupie ryzyka. 

Na złamania osteoporotyczne najbardziej narażone są kobiety. Medycyna oferuje już nowoczesne terapie, mogące im zapobiegać, ale w Polsce można z nich korzystać dopiero wtedy gdy do takiego złamania dojdzie. Kobiety nie tylko muszą się złamać, ale muszą spełnić także inne kryteria by mieć dostęp do refundowanego leczenia. Polskie Amazonki apelują o wyeliminowanie tego absurdu.

Na osteoporozę chorują także mężczyźni, ale wbrew konstytucyjnej zasadzie równości w ogóle nie mają dostępu do refundowanej terapii w leczeniu osteoporozy.

Trudno też uwierzyć, że w XXI wieku wciąż są w Polscetakie województwa, w których nie ma ani jednej poradni osteoporotycznej. Pacjenci z Pomorskiego i Zachodniopomorskiego muszą szukać pomocy poza granicami swoich województw. W całej Polsce trzeba przemierzać znaczne odległości by dostać się do specjalisty.

- Dlatego też i my apelujemy do ministra zdrowia o wprowadzenie takich rozwiązań, które dadzą chorym na osteoporozę dostęp do refundowanej najnowszej terapii. Apelujemy o wyeliminowanie absurdów refundacyjnych i o tworzenie nowych poradni osteoporotycznych tam, gdzie są białe plamy – podsumowuje stowarzyszenie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum