• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Analiza: u osób z chorobami reumatycznymi COVID-19 przebiega łagodnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2020 12:18

Częstość zachorowań na COVID-19 jest niska u osób z chorobami reumatycznymi, większość zakażonych doświadcza łagodnego przebiegu choroby, a śmiertelność jest wśród nich dość niska - wynika z obszernej analizy zaprezentowanej na corocznej konferencji American College of Rheumatology.

Analiza: u osób z chorobami reumatycznymi COVID-19 przebiega łagodnie
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 pandemia COVID-19 rozpoczęła się na początku 2020 roku. Nie ma więc jeszcze badań, które pokazują ryzyko poważnego przebiegu, powikłań lub śmierci u osób z chorobą reumatyczną. Temat ten wzbudza jednak duże zainteresowanie, ponieważ wielu takich pacjentów jest leczonych lekami immunosupresyjnymi, które zwiększają podatność na infekcje.

Aby zgłębić to zagadnienie, naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Galveston (USA) przeprowadzili przegląd badań, w których opisano wyniki zakażenia COVID-19 wśród pacjentów z chorobami reumatycznymi przyjmujących terapie biologiczne i celowane.

- Kiedy wybuchła pandemia, pojawiły się obawy, czy kontynuować i rozpoczynać immunoterapię u pacjentów z chorobami reumatycznymi, ponieważ są oni narażeni na zwiększone ryzyko infekcji - wyjaśnia współautor badania dr Akhil Sood.

- Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy faktycznie ta grupa jest bardziej narażona na zakażenie COVID-19 oraz, czy jeśli już zostanie zarażona, grozi jej cięższy przebieg choroby. To pomogłoby określić, czy kontynuacja terapii jest bezpieczna - dodaje

Naukowcy skorzystali z baz publikacji medycznych, aby pozyskać informacje o pacjentach z chorobami reumatycznymi oraz o stosowanych przez nich lekach. Następnie obliczyli częstość następujących czynników: hospitalizacji, przyjęć na oddział intensywnej terapii i zgonów. Ze względu na objawy kliniczne uczestników podzielono na dwie grupy: ciężką (ze zwiększonym ryzykiem niewydolności oddechowej lub/i powikłań zagrażających życiu) lub nieciężką.

Ostateczny przegląd obejmował 6095 chorych z ośmiu badań kohortowych, przy czym 28 proc. z nich miało reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), a 7 proc. łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Tylko 123 pacjentów (czyli 2 proc.) zapadło na COVID-19. 68 proc. z nich przyjmowało leki biologiczne, z czego 31 proc. leki anty-TNF, a 6 proc. inhibitory kinazy Janus (JAK). Wśród pacjentów zakażonych koronawirusem aż 91 proc. nie było hospitalizowanych. 13 pacjentów wymagało przyjęcia na oddział intensywnej terapii, a 4 zmarło.

- Nasza grupa badawcza była dość niewielka, więc nie można na jej podstawie wyciągnąć ostatecznych wniosków dotyczących kontynuowania lub wstrzymania terapii chorób reumatycznych. Jednak wyniki napawają optymizmem - mówi dr Sood.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum