×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

24 dni darmowego sanatorium na koszt ZUS. Trzeba spełnić tylko trzy warunki

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAPOpublikowano: 01 sierpnia 2023 22:00Zaktualizowano: 26 lipca 2023 19:50

Do sanatorium można wyjechać nie tylko "na NFZ". Na rehabilitację leczniczą kierują również orzecznicy ZUS. Co ważne do sanatorium, za które płaci ZUS czeka się krócej. Ponadto ZUS ponosi całkowity koszt leczenia, łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie oraz dojazd.

24 dni darmowego sanatorium na koszt ZUS. Trzeba spełnić tylko trzy warunki
24 dni darmowego sanatorium na koszt ZUS. Trzeba spełnić tylko trzy warunki Fot. AdobeStock

 

24 dni darmowego sanatorium na koszt ZUS. Trzeba spełnić tylko trzy warunki

W ubiegłym roku liczba pacjentów, których lekarze orzecznicy ZUS skierowali na rehabilitację leczniczą do sanatoriów, tylko w rzeszowskim oddziale ZUS wyniosła 849. W obecnym roku, od stycznia do końca czerwca, skierowanie otrzymało 553 osób – podał PAP rzecznik ZUS na Podkarpaciu Wojciech Dyląg. Jak przypomniał, z programu rehabilitacji możemy skorzystać, jeśli jesteśmy zagrożeni utratą zdolności do pracy.

- Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne, układu oddechowego, narządu głosu, onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego - dodał Dyląg.

Z pobytu w sanatorium można skorzystać pod kilkoma warunkami. Wśród nich jest m.in.:

  • ubezpieczenie w ZUS,
  • pobieranie zasiłku chorobowego
  • lub świadczenia rehabilitacyjnego.

- Z rehabilitacji możemy również skorzystać, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę. Albo staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy - wymienił rzecznik ZUS w woj. podkarpackim.

Sanatorium na koszt ZUS. Ośrodki rehabilitacyjne w całej Polsce

Ośrodki rehabilitacyjne ZUS zlokalizowane są w całej Polsce, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych, m.in. w Wysowej-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Rymanowie-Zdroju, Polańczyku, Krynicy-Zdroju, Stróżach, Muszynie, Ustroniu, Krynicy Morskiej, Stegnie czy w Świeradowie-Zdroju.

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz. Może to zrobić w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. - Takiego wniosku nie trzeba zanosić osobiście. Lekarz prześle go elektronicznie do ZUS  - dodał.

Wniosek, jeśli nie został przesłany przez lekarza elektronicznie, złożyć można w dowolnej placówce ZUS. Na badanie u lekarza orzecznika ZUS należy zabrać dokumentację z leczenia.

- Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia, wydaje lekarz orzecznik ZUS. Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego w ośrodku - zaznaczył Dyląg.

Rehabilitacja na koszt ZUS trwa 24 dni

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale, jak zastrzegł rzecznik, ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić.

Jak podał Dyląg, skierowanie na rehabilitację może być wystawione w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym.

- Mieszkańcy Podkarpacia na rehabilitacje stacjonarną nie zostaną automatycznie skierowani do ośrodków w województwie. Może się zdarzyć, że skierowanie dostaniemy na Dolny Śląsk, Pomorze lub do Małopolski. Warto pamiętać, że taki wyjazd czy też leczenie na miejscu nic nie kosztuje  - podkreślił.

ZUS ponosi całkowity koszt:

  • leczenia,
  • łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie
  • oraz przejazd z miejsca zamieszkania i powrót z kurortu najtańszym środkiem komunikacji publicznejDowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum