16 grudnia wchodzi ważna zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia03 grudnia 2022 13:35

16 grudnia wchodzą ważne zmiany w przepisach dla sanatoriów i uzdrowisk. O rok zostaje wydłużony czas, jaki mają na spełnienie stawianych im wymagań.

16 grudnia wchodzi ważna zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk
16 grudnia wchodzi ważna zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk Fot. AdobeStock

 

16 grudnia wchodzi ważna zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk

2 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.  Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie jednej ważnej zmiany: wydłużenia terminu na spełnienie określonych wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Termin ten zostanie wydłużony o rok z 31 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

- Przyjęcie zaproponowanego rozwiązania wynika z przeprowadzonej analizy danych przekazanych na przełomie maja i czerwca 2022 r. do Ministerstwa Zdrowia przez Naczelnych Lekarzy Uzdrowisk (NLU), jak również z uwagi na planowane prace nad kompleksową nowelizacją ww. rozporządzenia, co stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowiska branży uzdrowiskowej i jednocześnie pozwoli na wdrożenie rozwiązań wypracowanych podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego – argumentuje resort zdrowia.

Dane przekazane przez Naczelnych Lekarzy Uzdrowisk dotyczyły stanu lub etapu zaawansowania dostosowania zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego do wymagań ww. rozporządzenia w poszczególnych uzdrowiskach.

- Analiza wykazała, że na 29 uzdrowisk (z 46 uzdrowisk działających w Polsce), które zostały wskazane w ankiecie, szacunkowo ok. 15 proc. nie spełni wymagań do dnia 31 grudnia 2022 r. Ponadto z analizy przekazanych danych wywnioskowano, że określenie terminu na dzień 31 grudnia 2023 r. będzie najbardziej optymalnym do umożliwienia podmiotom kontynuację działań podjętych w zakresie dostosowania zakładów i urządzeń do wymogów rozporządzenia – wskazano w uzasadnieniu.

Od 1 stycznia 2023 nowe skierowania do sanatorium NFZ

Dodajmy, że to niejedyne zmiany, jakie czekają sanatoria. Już 1 stycznia 2023 wejdą bowiem elektroniczne skierowania na leczenie uzdrowiskowe, natomiast w dalszych planach są również zmiany dotyczące dopłat pacjentów oraz sposobu kierowania do uzdrowisk.

Rewolucyjną zmianą będzie umożliwienie kuracjuszom wyboru uzdrowiska - spośród tych ośrodków, które zajmują się konkretną jednostką chorobową - do którego wyjadą na turnus.

Kolejną nowością ma być zmodyfikowany system dopłat za pobyt i wyżywienie w sanatorium. Obecnie stawki, ustalane w drodze rozporządzenia ministra zdrowia, są sztywno określone. Ostatni raz były podwyższane wiosną 2022 roku. W tym modelu wysokość dopłaty zależna jest wyłącznie od rodzaju zakwaterowania oraz sezonu i jest stała dla wszystkich.

W nowym systemie minister zdrowia określałby stawki maksymalnych dopłat pacjentów, natomiast dyrektorzy sanatoriów mogliby tę cenę obniżyć. Rozwiązanie ma sprzyjać mniej znanym uzdrowiskom.


DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum