• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Żywienie medyczne w onkologii. Waldemar Kraska: niewykluczone, że znajdzie się w KSO

Autor: oprac. KM • Źródło: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich30 listopada 2022 11:00

Projekt Krajowej Sieci Onkologicznej będzie obejmował także kwestię leczenia przez żywienie? Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski takie rozwiązanie wchodzi w grę.

Żywienie medyczne w onkologii. Waldemar Kraska: niewykluczone, że znajdzie się w KSO
Zagadnienie żywienia pacjentów jest ważnym elementem opieki onkologicznej i nie tylko - podkreśla wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. Adobestock
  • Zagadnienie żywienia pacjentów jest ważnym elementem opieki onkologicznej i nie tylko - przyznaje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Dlatego też nie wykluczono (tego zagadnienia) w projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej - dodaje
  • Świadczenia tego rodzaju opisane są w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Ważny element opieki onkologicznej

Jak wynika z odpowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski dla Rzecznika Praw Obywatelskich, kwestia leczenia przez żywienie "jest ważnym elementem opieki onkologicznej i nie tylko". Z tego powodu, jak podkreśla wiceminister, zagadnienie to nie zostało wykluczone w projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

Przypomnijmy: rząd pracuje nad projektem ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma usprawnić organizację opieki onkologicznej. Projekt powinien zostać rozszerzony o uregulowanie problemu leczenia żywieniowego pacjentów onkologicznych – uważają organizacje zajmujące się żywieniem medycznym. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał uwagi tych organizacji Ministrowi Zdrowia z prośbą o ich uwzględnienie w toku prac nad projektem.

W ocenie wiceministra Kraski, który powołuje się na definicję opieki onkologicznej, leczenie przez żywienie zalicza się do świadczeń realizowanych w zakresie, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Projektodawca wskazał na wszystkie świadczenia gwarantowane, dedykowane pacjentom onkologicznym, realizowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej jak i leczeniu szpitalnym, w tym na świadczenia żywieniowe oraz na przesiewową ocenę stanu odżywienia - pisze Kraska dodając, że zasady realizacji dla tej oceny zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zaznacza, że "odpowiedź w przedmiotowym zakresie została przekazana do Stowarzyszenia na Rzecz Żywienia Medycznego w Polsce przy piśmie z dnia 10 listopada 2022 r.".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum