• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zmiany w rozliczeniach badań onkologicznych. NFZ pokazał projekt

Autor: oprac. MP • Źródło: NFZ/Rynek Zdrowia29 sierpnia 2022 14:00

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji zewnętrznych projekt zarządzenia prezesa w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie. Projekt dotyczy kompleksowej opieki nad rodzinami z wysokim, dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na nowotwory.

Zmiany w rozliczeniach badań onkologicznych. NFZ pokazał projekt
Do 30 sierpnia konsultacje ws. nowego zarządzenie prezesa NFZ dotyczącego świadczeń onkologicznych Fot. PTWP
  • Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt zarządzenia prezesa w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie
  • Projekt ten dotyczy kompleksowej opieki nad rodzinami z wysokim, dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na nowotwory
  • - Wprowadzona zmiana polega na stworzeniu możliwości sumowania wizyt kontrolnych ze świadczeniami o kodach: 5.10.00.0000189, 5.10.00.0000190, 5.10.00.0000191 - wyjaśnia NFZ
  • Ewentualne uwagi do projektu można zgłaszać do 30 sierpnia 2022 roku

Zarządzenie NFZ ws. świadczeń onkologicznych

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie prezesa w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie celem zaopiniowania przez uprawnione podmioty.

Jak wyjaśnia NFZ, zarządzeniem "nadano nowe brzmienie załącznikowi nr 1b do zarządzenia, określającemu Katalog zakresów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie - Kompleksowa opieka nad rodzinami z wysokim, dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na nowotwory".

- Wprowadzona zmiana polega na stworzeniu możliwości sumowania wizyt kontrolnych ze świadczeniami o kodach: 5.10.00.0000189, 5.10.00.0000190, 5.10.00.0000191 - tłumacz Fundusz, podkreślając, że pozwoli to na "rozliczenie wykonania wielu badań w ramach jednego dnia, w ramach jednej wizyty pacjenta, co w oczywisty sposób usprawni udzielanie świadczeń i zwiększy komfort pacjenta objętego opieką".

Do 30 sierpnia konsultacje zarządzenia dotyczącego opieki onkologicznej

- Ponadto, uporządkowano nazewnictwo produktów rozliczeniowych, dostosowując je do stosowanego w innych rodzajach świadczeń, w taki sposób aby nie budziło wątpliwości interpretacyjnych, jednocześnie doprecyzowywując uwagi w załączniku 1b - pisze NFZ w uzasadnieniu projektu, który został skierowany do konsultacji zewnętrznych.

W ich ramach został przedstawiony do zaopiniowania:

  • konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny,
  • samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych) oraz
  • reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

NFZ poinformował również, że ewentualne opinie i uwagi do projektu należy przesłać do 30 sierpnia 2022 r. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania, a jego postanowienia stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 września 2022 r.

Pełna treść zarządzenia oraz załącznik do pobrania poniżej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum