• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zielona Góra: prof. Paweł Golusiński już operuje w SU. Powstanie ośrodek terapii nowotworów głowy i szyi?

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2019 13:52

Prof. Paweł Golusiński, specjalista otorynolaryngologii, a także chirurg głowy i szyi, we współpracy z onkologami i radioterapeutami planuje stworzenie w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze wysokiej klasy interdyscyplinarnego zespołu, który będzie zajmował się kompleksowym leczeniem pacjentów z nowotworami głowy i szyi.

Zielona Góra: prof. Paweł Golusiński już operuje w SU. Powstanie ośrodek terapii nowotworów głowy i szyi?
Prof. Paweł Golusiński. Fot. Archiwum

Jak zauważa prof. Paweł Golusiński, wymaga to m.in. wprowadzenia zabiegów chirurgicznego leczenia zaawansowanych nowotworów w połączeniu z równoczesną rekonstrukcją, a także zabiegów małoinwazyjnych. Zaznacza, że do tej pory pacjenci z województwa lubuskiego musieli wyjeżdżać na takie leczenie do innych ośrodków. Teraz to się zmienia - profesor już operuje w zielonogórskim szpitalu uniwersyteckim.

Jak informuje lecznica, specjalista w ostatnim czasie usunął pacjentowi laserowo raka krtani, co pozwoliło choremu zachować głos. "Wykonał również rozległy zabieg częściowej resekcji szczęki z powodu wznowy raka skóry" - podaje szpital.

Profesor jest stypendystą klinik otolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi w Amsterdamie (Holandia), Bergen (Norwegia), Rzymie (Włochy) oraz Houston i Orlando (USA). Jako jedyny w Polsce ukończył prestiżowy program szkolenia pospecjalizacyjnego w zakresie zaawansowanej chirurgii onkologicznej głowy i szyi w Birmingham University Hospital w Wielkiej Brytanii. To także jeden z czołowych krajowych ekspertów w zakresie badań wpływu wirusa HPV na rozwój nowotworów złośliwych głowy i szyi. 

Jego główne zainteresowania to chirurgia endoskopowa nosa i zatok przynosowych, endoskopowe leczenie chirurgiczne niedrożności dróg łzowych, onkologia laryngologiczna z uwzględnieniem zabiegów rekonstrukcyjnych oraz chirurgiczne leczenie zaburzeń chrapania i bezdechu sennego.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że tylko w 2014 roku w Polsce wykryto ok. 12 tys. nowotworów złośliwych gardła, języka, krtani, jamy ustnej. To 6 proc. wszystkich zachorowań na raka w Polsce. W tym samym roku w Polsce z tego samego powodu zmarło 6 tys. osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum