• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zielona Góra: pierwszy w regionie przeszczep rekonstrukcyjny w nowotworze głowy i szyi

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 20:55

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze została przeprowadzona pierwsza w województwie operacja rekonstrukcyjna w obszarze głowy i szyi. Zespół kierowany przez prof. UZ Pawła Golusińskiego usunął nowotwór z jamy ustnej pacjentki. Do rekonstrukcji jamy ustnej użyto przeszczepionego fragmentu tkanki z przedramienia pacjentki.

Zielona Góra: pierwszy w regionie przeszczep rekonstrukcyjny w nowotworze głowy i szyi

- Tego typu zabiegi wykonywane są jedynie w kilku ośrodkach w Polsce – w Poznaniu, Gliwicach i w Warszawie. Pacjentka, pani Grażyna z Sulechowa, dzięki tej operacji, nie straciła możliwości normalnego mówienia i połykania, co często występuje po rozległych operacjach regionu głowy i szyi - poinformowała Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

Zabieg trwał siedem godzin. Przeprowadzony został w dwóch zespołach.

- Najpierw należało usunąć raka, który znajdował się w obrębie błony śluzowej policzka i częściowo dziąsła. Następnie wykonano operację usunięcia przerzutowych węzłów chłonnych na szyi. Jednocześnie drugi zespół pobrał płat z okolicy przedramienia pacjentki wraz z naczyniami krwionośnymi. W końcowym etapie został on wszyty w miejscu ubytku onkologicznego. Naczynia płata zostały połączone z naczyniami szyjnymi i dzięki temu płat stanowi pełnowartościową i własną tkanką pacjentki, przez co nie obumiera w trakcie późniejszej radioterapii - wyjaśnia prof. Paweł Golusiński.

Tylko metody rekonstrukcyjne z zastosowaniem wolnych płatów powodują, że możliwe jest radykalne leczenie chirurgiczne stosunkowo zaawansowanych guzów nowotworowych.

- Trzeba pamiętać, że poza usunięciem guza, musimy przywrócić funkcje mówienia, czy połykania oraz przywrócić akceptowalny wygląd estetyczny pacjentki. Leczenie operacyjne jest tylko częścią leczenia, a więc techniki rekonstrukcyjne muszą być odporne na stosowaną w następnym etapie radioterapię. Takie leczenie jest obecnie światowym standardem - tłumaczy prof. Paweł Golusiński.

Jak dodaje, w przypadku zoperowanej pacjentki, każda inna forma leczenia spowodowałaby bardzo duże ograniczenie jakości życia - unieruchomienie języka, często trudności z połykaniem, normalnym mówieniem. Stąd decyzja o rekonstrukcji.

W operacji brało udział pięciu lekarzy wspomaganych przez anestezjologów i pielęgniarki. W sumie 10 osób.

To pierwsza, ale nie ostatnia operacja tego typu w szpitalu - zapowiada profesor, zaznaczając, że chciałby rozpocząć w Zielonej Górze program leczenia rekonstrukcyjnego pacjentów z nowotworami w obszarze głowy i szyi. Takie podejście pozwala na leczenie pacjentów z nowotworami w wyższym stopniu zaawansowania oraz trudnych lokalizacjach anatomicznych

Prof. UZ dr hab. n. med. Paweł Golusiński rozpoczął niedawno współpracę ze Szpitalem Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Jest wybitnym specjalistą otorynolaryngologii, a także chirurgiem głowy i szyi. Profesor jest stypendystą klinik otolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi w Amsterdamie (Holandia), Bergen (Norwegia), Rzymie (Włochy) oraz Houston i Orlando (USA). Posiada certyfikaty ukończenia kursów chirurgicznych w, Czechach, Szwajcarii Wielkiej Brytanii i USA - informuje rzecznik prasowy szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum