KR/Rynek Zdrowia | 18-09-2015 17:47

Zielona Góra: MZ przeznaczy 8,1 mln zł na akcelerator dla szpitala wojewódzkiego

Resort zdrowia rozstrzygnął konkurs w zakresie poprawy działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce - doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii. Do Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze trafi nowy akcelerator wart ponad 8,1 mln zł.

Jak przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, celem konkursu ogłoszonego w lipcu br. przez Ministerstwo Zdrowia było m.in. zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory i osiągnięcie średnich europejskich wskaźników skuteczności leczenia poprzez podjęcie działań mających na celu uzupełnienie oraz wymianę wyeksploatowanych urządzeń do radioterapii. Resort zdecydował, że w ramach konkursu wesprze zakup nowych akceleratorów.

O środki na sprzęt ubiegał się m.in. Szpital Wojewódzki SP ZOZ w Zielonej Górze na potrzeby Lubuskiego Ośrodek Onkologii. W piątek (18 września) minister zdrowia Marian Zembala osobiście przekazał dobrą wiadomość marszałek Elżbiecie Annie Polak, że zielonogórski szpital dostanie 8 174 530 zł na zakup akceleratora. Wkład własny lecznicy wyniesie 15 proc. wartości sprzętu.

Lubuski Ośrodek Onkologii jest jedynym w województwie lubuskim ośrodkiem leczącym pacjenta w sposób kompleksowy. Do tej pory lecznica dysponowała 3 akceleratorami. Wszystkie są wykorzystywane do potrzeb radioterapii. I wszystkie zostały nabyte przy współudziale środków Ministerstwa Zdrowia.