• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zielona Góra: Lekarze usunęli kobiecie guza ważącego 42 kilogramy

Autor: • Źródło: PAP05 września 2022 22:39

Kilka dni temu lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze usunęli kobiecie guza, który ważył 42 kg. Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu – poinformował portal newslubuski.pl. W artykule czytamy, że dotychczasowy rekordzista miał ważyć 35 kg.

Zielona Góra: Lekarze usunęli kobiecie guza ważącego 42 kilogramy
To był największy guz, usunięty w polskim szpitalu. Fot. Shutterstock
  • Pacjentka zdecydowała się na operację po 10 latach, gdy guz uniemożliwił jej chodzenie
  • Operację przeprowadził zespół pod kierownictwem szefa Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej dr hab. n. med. Dawida Murawy
  • Operacja trwała siedem godzin i było w nią zaangażowanych kilkunastu specjalistów

Ogromny guz uciskał jelita

Jak powiedział portalowi kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dr n. med. Bartosz Kudliński, ogromny guz uciskał całe jelita, całą jamę brzuszną i wypychał przeponę do góry. Pacjentka nie była w stanie utrzymać pozycji innej, niż na boku. Miała duszności i była osłabiona.

Operacja trwała siedem godzin i było w nią zaangażowanych kilkunastu specjalistów. Chirurdzy musieli m.in. przeprowadzić rekonstrukcję obustronną żył biodrowych zewnętrznych. Jak przekazał dr Kudliński, to był konkretny przypadek wolno rosnącego, niezłośliwego nowotworu.

Po kilku dniach od zabiegu, pacjentka została przekazana z OIOM-u na Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, gdzie zjadła pierwszy, lekki posiłek. Obecnie kobieta ma się dobrze - donosi portal.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum