• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

„Zdążyć przed rakiem piersi”. Inauguracja programu edukacyjnego

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia08 października 2022 09:15

„Zdążyć przed rakiem piersi” to autorski program edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie Różowy Motyl, działające przy Centrum Chorób Piersi UCK GUMed. Uroczysta inauguracja projektu odbyła się 7 października 2022 r.

„Zdążyć przed rakiem piersi”. Inauguracja programu edukacyjnego
Inauguracja programu edukacyjnego "Zdążyć przed rakiem piersi". Fot. S. Mierzewska
  • Nie jesteśmy wobec raka piersi bezsilni, nie tylko ze względu na narzędzia, które daje nam współczesna medycyna, ale także z uwagi na możliwości, jakie my, kobiety mamy, czyli samobadanie i badania profilaktyczne - przekonuje prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed
  • Nowotwór, który wcześnie zdiagnozowany, dobrze leczony, nowocześnie zaopiekowany i rehabilitowany przywraca do życia – stwierdza dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK
  • W ramach programu „Zdążyć przed rakiem piersi” przygotowany został film, który zachęca widza do zgłoszenia się na badania profilaktyczne, wyjaśnia, dlaczego warto zaufać nauce i wiedzy medycznej
  • Film jest skierowany m.in. do młodzieży szkół średnich, nauczycieli oraz mieszkańców woj. pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich

Przede wszystkim edukacja

Celem inicjatywy jest edukacja w zakresie wiedzy o raku piersi i konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych oraz szerzenie tej wiedzy wśród mieszkańców województwa pomorskiego z terenów miejskich i wiejskich. W efekcie organizatorzy liczą na wzrost liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne, co może przełożyć się na zwiększenie wykrywalności raka piersi we wczesnym stadium.

- Rak piersi to cichy zabójca, ale nie jesteśmy wobec niego bezsilni. Nie tylko ze względu na narzędzia, które daje nam współczesna medycyna, ale także z uwagi na możliwości, jakie my, kobiety mamy, czyli samobadanie i badania profilaktyczne. Świadomie podkreślam dominantę płci, gdyż schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet – przekonuje prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

- Nie jest to choroba, która jest wyrokiem. Wręcz przeciwnie, jest to taki nowotwór, który wcześnie zdiagnozowany, dobrze leczony, nowocześnie zaopiekowany i świetnie rehabilitowany przywraca do życia, do społeczeństwa, do aktywności. Istotą rzeczy jest świadomość i brak obawy tego, co będzie dalej – dodaje dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.

W inauguracji programu wzięli udział między innymi prof. Jackek Jassem, ordynator Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK GUMed, dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka z Centrum Chorób Piersi UCK GUMed oraz Monika Puchowska, przedstawicielka Stowarzyszenia Różowy Motyl.

Muzyczną niespodzianką był krótki recital skrzypcowy Natalii Walewskiej, koncertmistrzyni Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wśród gości obecni byli Danuta Wałęsa, Hanna Zych-Cisoń - wiceprzewodnicząca Sejmiku Pomorskiego, a także dyrekcja i uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, które jako pierwsza szkoła średnia bierze udział w inaugurowanym projekcie.

Dlaczego warto zaufać nauce i wiedzy medycznej

W ramach programu „Zdążyć przed rakiem piersi” przygotowany został 30-minutowy film, którego premierowy seans odbył się w czasie inauguracji projektu. Jego narratorem jest Małgorzata, mieszkanka Gdańska, która została wyleczona z raka piersi. Zachęca widza do zgłoszenia się na badania profilaktyczne, wyjaśnia, dlaczego warto zaufać nauce i wiedzy medycznej.

W filmie występują lekarze i inni specjaliści działający w ramach Centrum Chorób Piersi UCK. Tłumaczą w przystępny sposób, na czym polega profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów piersi. Elementem filmu jest m.in. instruktaż dotyczący samobadania piersi.

Konsultantem naukowym produkcji jest onkolog kliniczny, radioterapeuta dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. GUMed. Film powstał pod kierunkiem i wg scenariusza Joanny Matuszewskiej, dziennikarki medycznej i wolontariuszki w Centrum Chorób Piersi UCK. Narratorką jest Małgorzata Zauliczna, pacjentka UCK i wolontariuszka Stowarzyszenia Różowy Motyl. Za realizację zdjęć, oprawę muzyczną i montaż odpowiada Paweł Sudara z Sekcji ds. Komunikacji GUMed.

Dla młodzieży, nauczycieli

Film „Zdążyć przed rakiem piersi” jest kierowany m.in. do młodzieży szkół średnich, nauczycieli oraz mieszkańców woj. pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich. Odbiorcy to osoby bez rozpoznania nowotworu, chcące zdobyć wiedzę o raku piersi oraz pacjenci, będący w trakcie leczenia i ich bliscy.

Film został przygotowany w takiej formie, by można było go emitować m.in. w trakcie lekcji poświęconych profilaktyce zdrowotnej albo podczas spotkań kół gospodyń wiejskich.

Gośćmi inauguracji m.in. byli przedstawiciele Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta Gdańska i Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańska, a także Stowarzyszenia Amazonki Gdańskie, którzy zadeklarowali pomoc w promocji programu edukacyjnego wśród mieszkańców Pomorza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum