• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zawiercie: przychodnia obwieszona spodenkami - o co chodzi?

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 11 września 2019 11:46

Śląski NFZ i Przychodnia Specjalistyczna CENTRUM w Zawierciu w zaskakujący sposób zachęcają pacjentów do wykonania bezpłatnych badań kolonoskopowych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Badanie można wykonać w specjalnych spodenkach, co znacznie zwiększa komfort pacjenta.

Zawiercie: przychodnia obwieszona spodenkami - o co chodzi?
Badanie kolonoskopowe można wykonać w specjalnych spodenkach, co znacznie zwiększa komfort pacjenta. Fot. mat. prasowe

"Wstyd się wstydzić" - przekonuje śląski oddział NFZ w środę (11 września) podczas akcji zorganizowanej w Przychodni Specjalistycznej CENTRUM w Zawierciu, promującej wykonywanie profilaktycznych badań kolonoskopowych

Badanie kolonoskopowe przeprowadzane w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego nie jest komfortowe, ale - jak przekonują pół żartem pół serio organizatorzy akcji - w tym wypadku wstyd można schować w spodenkach znacznie zwiększających komfort wykonania badania.

Podczas środowej akcji w przychodni w Zawierciu lekarz specjalista przypomni pacjentom o pozytywnych skutków wczesnej diagnostyki badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Pacjenci uzyskają też informację o przebiegu badania oraz możliwości wykonania badania w znieczuleniu ogólnym.

Odwiedzający Przychodnię Specjalistyczną CENTRUM mogą również szybko i bez czekania założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - zaznacza Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego oddziału NFZ.

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) oparty o badania kolonoskopowe ruszył w całym kraju, jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych złośliwych nowotworów w Polsce, zaraz po raku płuc i raku prostaty u mężczyzn oraz raku piersi u kobiet. Każdego roku tę diagnozę słyszy 12-15 tysięcy pacjentów. Takim rozpoznań może być znacznie mniej, jeśli Polacy zaczną chętniej zgłaszać się na badania przesiewowe.

Lista ośrodków realizujących program w 2019 r. jest dostępna na stronie programu: http://pbp.org.pl/osrodki/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum