×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zagłębiowskie Centrum Onkologii z kontraktem na świadczenia KON-Pierś

Autor: • Źródło: PAP06 lutego 2023 19:10

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało w lutym br. kontrakt NFZ na realizację świadczeń w zakresie Kompleksowej Opieki Onkologicznej nad Świadczeniobiorcą z Nowotworem Piersi (KON-Pierś). Tym samym zapewni opiekę w ramach Ośrodka Raka Piersi (Breast Cancer Unit – BCU).

Zagłębiowskie Centrum Onkologii z kontraktem na świadczenia KON-Pierś
Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało w lutym br. kontrakt NFZ na realizację świadczeń w zakresie Kon-Pierś. Fot. Shutterstock
  • O uzyskanym kontrakcie Narodowego Funduszu Zdrowia w tym zakresie poinformowała w poniedziałek kierowniczka działu jakości i akredytacji Zagłębiowskiego Centrum Onkologii - Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej Katarzyna Cina.
  • To jedna z pięciu placówek w woj. śląskim, spełniająca kryteria systemu BCU
  • Opiekę nad pacjentami w ramach BCU sprawuje zespół specjalistów, składający się z chirurgów, onkologów, radioterapeutów, radiologów, psychologów oraz fizjoterapeutów, pielęgniarek i innych niezbędnych osób
  • Zapewniony jest także dostęp do badań laboratoryjnych, genetycznych i histopatologicznych, a nad wszystkim czuwają koordynatorzy.

 

Pogłębiona diagnostyka i dobór terapii

Jak zaznaczyła Cina, kompleksowa opieka w ramach BCU zakłada szeroką diagnostykę i indywidualny dobór terapii - ze względu na różny przebieg choroby u poszczególnych pacjentów, a także sprawną koordynację wszystkich procedur, współpracę medyków i niezbędną infrastrukturę w obrębie jednej placówki. Od tego w znacznym stopniu zależy powodzenie leczenia.

- To powód do ogromnej dumy, ponieważ uzyskaliśmy finansowanie, które zapewni jeszcze skuteczniejsze leczenie pacjentów chorych na nowotwór złośliwy piersi - powiedziała, cytowana przez Cinę p.o. dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Marzena Kula.

- Posiadając taki ośrodek jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie osiągnąć cele w postaci trafnej diagnozy, wyboru odpowiedniej metody leczenia, a także obserwacji i rehabilitacji pacjenta - a to wszystko pod naszym ciągłym nadzorem. Grupa specjalistów kilku dziedzin daje gwarancję szerokiego spojrzenia na chorobę, a efektywna koordynacja pozwala pacjentowi płynnie poruszać się miedzy etapami leczeni - wyjaśniła Marzena Kula.

Opiekę nad pacjentami w ramach BCU sprawuje zespół specjalistów, składający się z chirurgów, onkologów, radioterapeutów, radiologów, psychologów oraz fizjoterapeutów, pielęgniarek i innych niezbędnych osób. Zapewniony jest także dostęp do badań laboratoryjnych, genetycznych i histopatologicznych, a nad wszystkim czuwają koordynatorzy.

Chore pod opieką dwóch koordynatorów

Przedstawiciele ZCO wyjaśniają, że program BCU przewiduje objęcie chorej opieką dwóch koordynatorów: merytorycznego i organizacyjnego, czuwających nad kompleksowością indywidualnego podejścia do pacjentki. Dzięki temu pacjentka otrzymuje rzetelne informacje dotyczące etapów diagnostyki i leczenia, niezbędne konsultacje, kompleksową rehabilitację i poprawny nadzór nad etapami leczenia.

Celem tworzenia BCU jest poprawa skuteczności leczenia, ale też jego standardu i jakości. Sposób w jaki funkcjonuje Ośrodek skraca ścieżkę procesu diagnostycznego i terapeutycznego. Pacjent może mieć dostęp do leków w ramach programów lekowych finansowanych przez NFZ. Do poradni onkologicznej nie jest konieczne skierowanie - do BCU można zwrócić się w każdej chwili.

Jak przypomniał lekarz naczelny i kierownik oddziału chirurgii onkologicznej ZCO Janusz Sznajder, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej jeden BCU powinien przypadać na każde pół miliona mieszkańców, co w Polsce powinno przekładać się na ok. 70-80 ośrodków tego typu.

- Niestety nadal mamy ich o wiele za mało, dlatego cieszymy się, że dołączamy do garstki jednostek, prowadzących nowoczesną i interdyscyplinarną opiekę nad pacjentami z rakiem piersi. A tych pacjentów ciągle przybywa - rocznie to niemal 25 tys. - wskazał Sznajder.

- W Polsce stale rośnie zachorowalność na tę chorobę, więc będziemy dążyć do tego, aby jak najlepiej zaopiekować się pacjentami, odpowiednio wcześnie postawić rozpoznanie i wdrożyć skuteczne leczenie, spełniając międzynarodowe standardy - zadeklarował.

BCU w Polsce zostały powołane rozporządzeniem Ministra Zdrowia, które weszło w życie z dniem 1 października 2019 r. Ustala ono zakres i zasady realizacji świadczenia kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentami z nowotworem piersi.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum