×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zachodniopomorskie: pacjenci poddawani radioterapii już nocują w hotelach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia08 stycznia 2015 12:59Aktualizacja: 08 stycznia 2015 13:13

Zachodniopomorskie szpitale już wprowadziły nowe przepisy tzw. pakietu onkologicznego. Tutejsi pacjenci, którzy dojeżdżą na radioterapię, a nie wymagają całodobowej opieki w szpitalu, od 1 stycznia nocują w hotelach.

Zachodniopomorskie: pacjenci poddawani radioterapii już nocują w hotelach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zamiast w szpitalu pacjenci z Koszalina nocują w nadmorskim pensjonacie, a ci ze Szczecina - w domu gościnnym naprzeciwko ZCO. Nowe przepisy zalecają zwalniać łóżka szpitalne. Łóżko hotelowe ma być też znacznie tańsze dla systemu ochrony zdrowia niż szpitalne.

To szpital ma zapewnić miejsce noclegowe i dojazd. 

Dla zachodniopomorskich ośrodków onkologicznych to nie nowość (radioterapię w województwie prowadzą Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie oraz Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie). Już wcześniej wprowadzały takie rozwiązania dla chorych dojeżdżających z daleka w dobrym stanie ogólnym, którzy muszą przejść cykle zabiegów. Czasem dość długich, np. w przypadku raka prostaty nawet do siedmiu tygodni.

Dzięki temu pacjenci nie muszą przez całą dobę przebywać w szpitalnej atmosferze, a w wolnym czasie mogą np. spacerować nad morzem.

W Koszalinie z miejsc hotelowych korzysta ok. 30 proc. pacjentów. Dla chorych, którzy muszą pozostawać pod nadzorem lekarzy, placówka ma 35 łóżek na oddziale.

ZCO ma umowę z Domem św. Józefa przy ul. Strzałowskiej, który mieści się naprzeciwko placówki. Nie trzeba więc zapewniać dojazdu.

Na razie umów z hotelami nie mają szpitale prowadzące tylko chemioterapię. Tłumaczą, że zwykle planują cykle jedno- lub dwudniowe.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum