• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zaawansowany rak prostaty: przed chemioterapią nadal dostępny tylko jeden lek

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2019 21:17

Chorzy z zaawansowanym rakiem prostaty nadal mają przed chemioterapią dostęp tylko do jednego leku, chociaż specjaliści wnioskują o uznanie w tym wskazaniu równoważności klinicznej abirateronu i enzalutamidu - wskazuje Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti".

Zaawansowany rak prostaty: przed chemioterapią nadal dostępny tylko jeden lek
Możliwość wyboru jednego z dwóch leków stosowanych przed chemioterapią pozwoliłaby na lepsze dobranie leczenia do stanu pacjenta Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Obecnie przed chemioterapią dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację dostępny jest w programie lekowym jedynie abirateron. Chorzy od dawna oczekują decyzji refundacyjnej w sprawie drugiego preparatu - enzalutamidu.

Jak mówił wcześniej portalowi rynekzdrowia.pl prof. Piotr Wysocki, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii UJ CM, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, abirateron i enzalutamid są lekami hormonalnymi o porównywalnej skuteczności klinicznej, nieco odmiennych molekularnych mechanizmach działania i wyraźnych różnicach w profilach działań niepożądanych. Dlatego możliwość zastosowania w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego opornego na kastrację enzalutamidu zarejestrowanego w tym wskazaniu lub abirateronu dostępnego już w programie lekowym jest uzasadnione i oczekiwane.

- Możliwość wyboru jednego z dwóch leków stosowanych przed chemioterapią pozwoli na lepsze dobranie leczenia do stanu pacjenta i jego schorzeń współistniejących, co umożliwi bardziej optymalne postępowanie - wskazywał ekspert.

- Są chorzy, którzy są kandydatami do obu leków i nie ma znaczenia, który z nich zastosujemy, ale w przypadku pacjentów np. ze schorzeniami kardiologicznymi, lepszym wyborem będzie enzalutamid. Z kolei w przypadku pacjentów w gorszym stanie ogólnym, bardzo osłabionych, zastosowanie enzalutamidu może być mniej korzystne niż abirateronu - wyjaśniał prof. Wysocki.

W jego opinii, jeśli byłyby potrzebne zmiany w programie lekowym, to na pewno powinny one uwzględniać enzalutamid przed chemioterapią jako alternatywę dla abirateronu oraz kabazytaksel dla chorych po niepowodzeniu chemioterapii opartej o docetaksel.

Jak informowało w listopadzie ub.r. Ministerstwo Zdrowia, "przebiega postępowanie w sprawie objęcia refundacją leku Xtandi (enzalutamid) w ramach programu lekowego Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego enzalutamidem u pacjentów niestosujących dotychczas chemioterapii (ICD-10 C61). Wniosek ten został złożony dnia 2 listopada 2017 r.”, a po pozytywnej rekomendacji prezesa AOTMiT ("pod warunkiem obniżenia kosztów terapii oraz włączenia wnioskowanej technologii do istniejącego programu lekowego") "został przekazany do negocjacji cenowych między Wnioskodawcą a Komisją Ekonomiczną. Zakończeniem procesu administracyjnego będzie wydanie pozytywnej bądź negatywnej decyzji w zakresie objęcia refundacją leku Xtandi (enzalutamid) w ramach wnioskowanego programu lekowego".

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum