• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Za mało mówi się o zaawansowanym raku piersi

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2014 12:19

Połowa pacjentek z rakiem piersi w zaawansowanym stadium odczuwa ból, który zakłóca normalne życie i czuje się źle postrzegana przez społeczeństwo. Eksperci uważają, że mimo iż 13 Polek umiera każdego dnia z powodu tej odmiany raka, to niewiele słyszy się o tych kobietach.

Nikt nie chce przypominać sobie, że rak piersi może być chorobą śmiertelną - oceniają eksperci.

Jak podaje TVN24, na całym świecie, każdego roku, rak piersi jest rozpoznawany u ok. 1,4 miliona kobiet. To najczęstsza przyczyna zgonu (458 tys. zgonów rocznie) z powodu nowotworu u kobiet, zarówno w rozwiniętych, jak i rozwijających się krajach. Mimo postępów w leczeniu, aż u 1/3 kobiet z rozpoznaniem wczesnego raka piersi rozwinie się zaawansowana postać nowotworu. W tej chwili nieuleczalna.

Większość z nas jednak o tym nie wie - wynika z raportu "Niewidoczna kobieta", przygotowanego w ramach kampanii "Tu i Teraz", a dotyczącego wpływu osobistego, społecznego i ekonomicznego zaawansowanego raka piersi w Europie.

Według przedstawionego w raporcie badania sondażowego, choć 3 spośród 5 respondentów znało kogoś z rakiem piersi, to 43 proc. z nich nie słyszało o zaawansowanym raku piersi. Nie było też w stanie podać jego definicji.

Choć 88 proc. wiedziało, że można wyleczyć wczesną postać raka piersi, to tylko 23 proc. ankietowanych miało świadomość, że zaawansowana postać choroby nie może być leczona z szansą na wyleczenie.

Jak tłumaczy w TVN24 dr Elżbieta Senkus-Konefka z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w obecnych czasach średnie przeżycie chorych wynosi około 2-3 lat, a każdego roku z powodu choroby umiera ponad 5 tysięcy chorych. Nikt nie chce przypominać sobie, że rak piersi może być chorobą śmiertelną, wszyscy wolą nagłaśniać sukcesy leczenia wczesnych postaci nowotworu.

Z danych przedstawionych w raporcie "Niewidoczna kobieta" wynika, że w wymiarze europejskim po diagnozie zaawansowanego raka piersi, ponad połowa (56 proc.) pacjentek czuje się zaniepokojona, a 39 proc. boi się przyszłości. 37 proc. pacjentek przyznaje, że od momentu diagnozy straciło pewność siebie i poczucie własnej wartości. Ponad połowa (51 proc.) kobiet czuje, że jest źle postrzegana przez społeczeństwo.

Według danych z raportu "Niewidoczna kobieta", w Polsce 33 proc. przyznaje również, że odczuwa niepokój i przygnębienie pozostające w bezpośrednim związku z chorobą, a 28 proc. twierdzi, że utraciło poczucie tożsamości osobowej. 47 proc. pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi i ich opiekunów uważa, że są postrzegane negatywnie przez społeczeństwo.

Więcej: www.tvn24.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum