• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

ZCO z kontraktem NFZ na profilaktyczną mastektomią wraz z rekonstrukcją piersi

Autor: KK • Źródło: Mat. prasowe15 grudnia 2022 13:35

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało kontrakt NFZ na realizację zabiegów profilaktycznej mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi.

ZCO z kontraktem NFZ na profilaktyczną mastektomią wraz z rekonstrukcją piersi
ZCO z kontraktem NFZ na profilaktyczną mastektomią wraz z rekonstrukcją piersi Fot. AdobeStock

 

Zagłębiowskie Centrum Onkologii z kontraktem na profilaktyczną mastektomię

Zagłębiowskie Centrum Onkologii jako jeden z pierwszych szpitali w województwie śląskim wprowadza refundowane zabiegi profilaktycznej mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi. To ważna wiadomość dla kobiet z Dąbrowy Górniczej i okolic, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi.

- Od teraz, tego typu zabiegi będą wykonywane przez najlepszych specjalistów w regionie, bez potrzeby wyjeżdżania daleko poza miejsce zamieszkania. Profilaktyczna mastektomia to zabieg, który szerzej zagościł w świadomości Polek i Polaków m.in.: po tym, gdy na usunięcie piersi zdecydowała się znana aktorka Angelina Jolie czy dziennikarka Paulina Młynarska - informują przedstawiciele lecznicy.

Przypominają, że refundacja profilaktycznej mastektomii przez NFZ została wprowadzona w 2019 roku po głośnych i wielomiesięcznych konsultacjach społecznych.

- Poszerzenie oferty medycznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii o zabiegi profilaktycznej mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi to bardzo ważny krok w stronę realizacji naszych celów, jako wiodącego ośrodka w regionie. To także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tego typu zabiegi w województwie śląskim i kraju. Dostrzegamy je, dlatego postanowiliśmy poszerzyć naszą ofertę medyczną wobec wszystkich kobiet, które należą do grupy ryzyka onkologicznego i chcą, dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa prewencyjnie wykonać zabieg usunięcia piersi wraz z rekonstrukcją– mówi Marzena Kula, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Na czym polega profilaktyczna mastektomia?

Mastektomia profilaktyczna polega na prewencyjnym usunięciu piersi w celu zredukowania ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 90-95 proc. Co ważne, zabieg ten jest często połączony z rekonstrukcją usuniętego narządu.

Kwalifikacją pacjentek do zabiegu zajmie się doświadczony zespół specjalistów, składający się z psychologa, lekarza specjalisty genetyki klinicznej, lekarza specjalisty onkologii klinicznej oraz lekarza specjalisty chirurgii onkologicznej. Ich zadaniem będzie nie tylko przeprowadzenie samego zabiegu, ale również odpowiednie przygotowanie pacjentki i otoczenie wsparciem po wykonanej operacji.

- Ten kontrakt trafia w dobre ręce. O pacjentki zadbają nasi najlepsi chirurdzy, posiadający odpowiednie doświadczenie i kompetencje w tej dziedzinie. Wprowadzenie zabiegów profilaktycznej mastektomii to także wynikająca z przyjętej strategii - optymalizacja kontraktowania z NFZ w odniesieniu do potencjału szpitala – dodaje dyrektor Kula.

- Możemy zapewnić o najwyższym, światowym poziomie wykonywanych zabiegów. Nasz szpital pokazuje, że dysponuje pełnym potencjałem: kadrowym, sprzętowym i kompetencyjnym, który od dłuższego czasu staramy się zwiększać i doskonalić. Najważniejsze jednak, że poszerzając naszą ofertę medyczną o refundowane zabiegi profilaktycznej mastektomii z rekonstrukcją piersi, odpowiadamy na potrzeby zdrowotne mieszkanek Dąbrowy Górniczej, Zagłębia, a także całego województwa, jednocześnie wykorzystując dla Pacjentów zaplecze jakim dysponujemy – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, z-ca dyrektora ds. Lecznictwa ZCO.

Przedstawiciele ZCO przypominają, kto kwalifikuje się do zabiegu

 Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2
  • Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)
  • Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi
  • Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.

Świadczenie obejmuje:

  • Procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Procedurę rekonstrukcji piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Znieczulenie do zabiegu
  • Opiekę przed i pooperacyjną

Od roku 2018 w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO wykonano ok. 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu operacje w Dąbrowie Górniczej i okolicach.

- Nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Aż ok. 25 proc. przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10 proc. przypadków zachorowań – jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90 proc. z nich zachoruje na raka piersi do 60 roku życia. W tej chwili w Polsce jest ok. 100 000 kobiet z tą mutacją. Wystąpienie o refundację profilaktycznej mastektomii było spowodowane coraz większą liczbą pacjentek chcących zoperować się profilaktycznie, a na Śląsku ciężko było znaleźć placówkę, w której można zrobić to na NFZ. Ponieważ Oddział Chirurgii Onkologicznej operuje coraz więcej pacjentek z rakiem piersi i wykonuje coraz więcej zabiegów rekonstrukcji, stwierdziliśmy, że jesteśmy przygotowani do wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pacjentek. Po spełnieniu wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymaliśmy w grudniu tego roku decyzję o możliwości wykonywania na naszym Oddziale profilaktycznej mastektomii – to wielki dzień dla nas jako Szpitala i dla pacjentek obciążonych tą chorobą – mówi lek. Janusz Sznajder, kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej ZCO. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum