• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

XXII Kongres PTOK: rusza program edukacyjny "Razem w immunoonkologii"

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2019 16:12

Leczenie nowotworów immunoterapią stało się niepodważalnym faktem, a onkologia weszła na ścieżkę postępu, z której nie ma już odwrotu. Polska znajduje się w gronie krajów, w których ta metoda leczenia jest już stosowana w leczeniu czerniaka, raka płuca, raka nerki oraz chłoniaka Hodgkina - przypominają eksperci.

XXII Kongres PTOK: rusza program edukacyjny "Razem w immunoonkologii"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie są to wszystkie wskazania dotyczące immunoterapii, bo badania kliniczne obejmują bardzo szeroki zakres nowotworów. Polscy onkolodzy stanęli przed ogromnym wyzwaniem - muszą nauczyć się, jak skutecznie leczyć immunoterapią. Według danych NFZ obecnie 192 ośrodki w kraju mają dostęp do immunoterapii, ale kilkuletnie doświadczenia w stosowaniu tej metody ma zaledwie 20 placówek.

Dlatego, aby zoptymalizować wyniki leczenia immunoonkologicznego, a także zwrócić uwagę płatnika na jakość immunoterapii, polscy eksperci stworzyli ogólnopolski program edukacyjny „Razem w immunoonkologii”. Autorami projektu są znani onkolodzy: prof. Maciej Krzakowski, prof. Piotr Wysocki, prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. Rafał Dziadziuszko, prof. Dariusz Kowalski, prof. Piotr Potemski, prof. Rodryg Ramlau oraz prof. Piotr Rutkowski.

Według autorów, edukacja na temat immunoterapii ma objąć wszystkich zaangażowanych w takie leczenie w danym ośrodku, a więc lekarzy, pielęgniarki oraz pacjentów. Każda z nich otrzyma pakiet materiałów edukacyjnych, a po ukończeniu szkolenia - certyfikat.

W pierwszej fazie projekt skierowany będzie do oddziałów onkologicznych, gdzie odbędą się spotkania dla lekarzy z wykładowcami z ośrodków najbardziej doświadczonych w stosowaniu immunoterapii. Lekarze będą mieli też możliwość odbycia stażu w takich ośrodkach. Osobny cykl szkoleń zorganizowany zostanie dla pielęgniarek onkologicznych. Dla pacjentów został opracowany specjalny poradnik.

Oficjalna inauguracja programu odbędzie się podczas XXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej na sesji plenarnej „Immunoterapia dziś i jutro - bądźmy razem w immunoonkologii”, 29 sierpnia o godzinie 10.20 w sali koncertowej nr 1 (sala główna) Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum