• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wybudują nowy szpital onkologiczny. Będzie tu 14 sal operacyjnych

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia09 lutego 2022 17:30

Zakończyły się prace koncepcyjno-projektowe i działania przygotowawcze dotyczące budowy nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu. Potencjalni wykonawcy zostali zaproszeni do złożenia ofert.

Wybudują nowy szpital onkologiczny. Będzie tu 14 sal operacyjnych
Na zdjęciu Breast Cancer Unit w DCO Fot. Maciej Kulczyński/PAP
 • Zakończyły się prace koncepcyjno-projektowe i działania przygotowawcze dotyczące budowy nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu
 • Potencjalni wykonawcy zostali zaproszeni do złożenia ofert. Chodzi o pięć firm
 • Nowy szpital ma liczyć 671 łóżek i 14 sal operacyjnych
 • Pod wspólnym szyldem Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH), będą w nim funkcjonowały połączone w ub. roku: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku

W nowoczesnym obiekcie, pod wspólnym szyldem Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH), będą funkcjonowały połączone w ub. roku trzy jednostki lecznicze:

 • Dolnośląskie Centrum Onkologii,
 • Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc
 • i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku.

Zbliża się termin składania ofert

Zaproszenie do składania ofert skierowane zostało do 5 firm:

 • Konsorcjum WARBUD S.A.,
 • Konsorcjum STRABAG Sp. z o.o.,
 • Konsorcjum PORR S.A.,
 • Konsorcjum VAMED POLSKA Sp. z o.o.,
 • SINOHYDRO Corporation Limited.

Potencjalni wykonawcy zostali wyłonieni w pierwszym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, następnie przeprowadzono z nimi 6 rund dialogu konkurencyjnego. Termin składania ofert to 4 marca 2022 r.

- Znajdujemy się w momencie kluczowym dla realizacji inwestycji, jaką jest budowa nowego szpitala onkologicznego. Kończymy etap, w którym prace skupiały się na przygotowaniu bardzo obszernej i szczegółowej dokumentacji projektowej. To kolejny krok, który przybliża nas do uruchomienia długo wyczekiwanego ośrodka, który zapewni pacjentom dostęp do kompleksowej opieki onkologicznej, realizowanej w nowoczesnych warunkach, na miarę XXI wieku - mówi Marcin Krzyżanowski wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Nowy szpital w liczbach

Powierzchnia zabudowy szpitala będzie wynosiła 27 952 m2. Inwestycja zakłada budowę 5 kondygnacji (w tym 1 podziemnej). Szpital ma dysponować:

 • 671 łóżkami,
 • 73 gabinetami badań w poradniach,
 • 14 salami operacyjnymi,
 • 1026 miejscami parkingowymi.

 - Wszystkie trzy szpitale koncentrują się dziś jedynie na części zakresu świadczeń, co nie sprosta wyzwaniom onkologicznym XXI wieku i „onkologicznemu tsunami", które dopiero przed nami. Wynika to jednoznacznie z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, obnażającego trend wzrostowy w zakresie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych, które dziesiątkują Polaków - mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Statystyki zachorowań niepokoją

Na przestrzeni ostatnich 40 lat liczba osób chorujących podwoiła się, a nowotwory złośliwe stanowią dziś drugą przyczynę zgonów w Polsce. Już 2 lata temu, w 2019 roku, odpowiadały za 25,7 proc. zgonów mężczyzn i 23,2 proc. zgonów kobiet, a z chorobą nowotworową zmagają się dziś głównie osoby młode lub w średnim wieku (25-64 lat).

Równie niepokojąco przedstawiają się statystyki dotyczące regionu. Tylko w 2019 roku na Dolnym Śląsku odnotowano 7 232 zachorowania u kobiet oraz 7 253 przypadki w grupie mężczyzn. Na skutek chorób nowotworowych w tym samym roku zmarło 3 933 Dolnoślązaczek i 4 432 Dolnoślązaków.

"Przez braki lokalowe pacjenci czekają na operację"

- Nie ma dziś starszego „obiektu onkologicznego" w Polsce. Funkcjonujemy w starej, XIX wiecznej zabudowie, która jest w pełni wykorzystana, nie ma już możliwości dalszej rozbudowy, a tym samym rozszerzania naszych świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych - dodaje dyrektor Adam Maciejczyk.

- Świadczenia medyczne realizujemy w obiektach o niskim poziomie funkcjonalnym i użytkowym, mamy przepełnione kilkuosobowe sale, brakuje miejsc do rozmów z pacjentami, czy chociażby toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Na swoją operację, przez braki lokalowe, w DCOPiH czeka dziś 500 pacjentów - zaznacza.

Dzięki inwestycji w nowy obiekt, zwiększy się dwukrotnie liczba wykonywanych operacji. Na potrzeby pacjentów zostanie przeznaczone dwa razy więcej powierzchni niż dziś, zwiększą się także możliwości i aktywności szpitala dotyczące profilaktyki.

Miejsce na działalność dydaktyczną

W ramach nowego szpitala DCOPiH otworzy też Centrum Raka Tarczycy, które będzie jedyną taką jednostką na Dolnym Śląsku. W obiekcie przewidziane zostało także miejsce na działalność dydaktyczną - sale na konsylia lekarskie (istotny element współczesnej diagnostyki i kompleksowego leczenia), sale na szkolenia dla medyków i na zajęcia dla studentów.

Cały obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i gotowy do sprawnego działania w dobie epidemii, nie tylko COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum