Wybudują nowy szpital onkologiczny. Będzie tu 14 sal operacyjnych
Zakończyły się prace koncepcyjno-projektowe i działania przygotowawcze dotyczące budowy nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu. Potencjalni wykonawcy zostali zaproszeni do złożenia ofert.

- Zakończyły się prace koncepcyjno-projektowe i działania przygotowawcze dotyczące budowy nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu
- Potencjalni wykonawcy zostali zaproszeni do złożenia ofert. Chodzi o pięć firm
- Nowy szpital ma liczyć 671 łóżek i 14 sal operacyjnych
- Pod wspólnym szyldem Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH), będą w nim funkcjonowały połączone w ub. roku: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku
W nowoczesnym obiekcie, pod wspólnym szyldem Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH), będą funkcjonowały połączone w ub. roku trzy jednostki lecznicze:
- Dolnośląskie Centrum Onkologii,
- Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc
- i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku.
Zbliża się termin składania ofert
Zaproszenie do składania ofert skierowane zostało do 5 firm:
- Konsorcjum WARBUD S.A.,
- Konsorcjum STRABAG Sp. z o.o.,
- Konsorcjum PORR S.A.,
- Konsorcjum VAMED POLSKA Sp. z o.o.,
- SINOHYDRO Corporation Limited.
Potencjalni wykonawcy zostali wyłonieni w pierwszym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, następnie przeprowadzono z nimi 6 rund dialogu konkurencyjnego. Termin składania ofert to 4 marca 2022 r.
- Znajdujemy się w momencie kluczowym dla realizacji inwestycji, jaką jest budowa nowego szpitala onkologicznego. Kończymy etap, w którym prace skupiały się na przygotowaniu bardzo obszernej i szczegółowej dokumentacji projektowej. To kolejny krok, który przybliża nas do uruchomienia długo wyczekiwanego ośrodka, który zapewni pacjentom dostęp do kompleksowej opieki onkologicznej, realizowanej w nowoczesnych warunkach, na miarę XXI wieku - mówi Marcin Krzyżanowski wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Nowy szpital w liczbach
Powierzchnia zabudowy szpitala będzie wynosiła 27 952 m2. Inwestycja zakłada budowę 5 kondygnacji (w tym 1 podziemnej). Szpital ma dysponować:
- 671 łóżkami,
- 73 gabinetami badań w poradniach,
- 14 salami operacyjnymi,
- 1026 miejscami parkingowymi.
- Wszystkie trzy szpitale koncentrują się dziś jedynie na części zakresu świadczeń, co nie sprosta wyzwaniom onkologicznym XXI wieku i „onkologicznemu tsunami", które dopiero przed nami. Wynika to jednoznacznie z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, obnażającego trend wzrostowy w zakresie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych, które dziesiątkują Polaków - mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Statystyki zachorowań niepokoją
Na przestrzeni ostatnich 40 lat liczba osób chorujących podwoiła się, a nowotwory złośliwe stanowią dziś drugą przyczynę zgonów w Polsce. Już 2 lata temu, w 2019 roku, odpowiadały za 25,7 proc. zgonów mężczyzn i 23,2 proc. zgonów kobiet, a z chorobą nowotworową zmagają się dziś głównie osoby młode lub w średnim wieku (25-64 lat).
Równie niepokojąco przedstawiają się statystyki dotyczące regionu. Tylko w 2019 roku na Dolnym Śląsku odnotowano 7 232 zachorowania u kobiet oraz 7 253 przypadki w grupie mężczyzn. Na skutek chorób nowotworowych w tym samym roku zmarło 3 933 Dolnoślązaczek i 4 432 Dolnoślązaków.
"Przez braki lokalowe pacjenci czekają na operację"
- Nie ma dziś starszego „obiektu onkologicznego" w Polsce. Funkcjonujemy w starej, XIX wiecznej zabudowie, która jest w pełni wykorzystana, nie ma już możliwości dalszej rozbudowy, a tym samym rozszerzania naszych świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych - dodaje dyrektor Adam Maciejczyk.
- Świadczenia medyczne realizujemy w obiektach o niskim poziomie funkcjonalnym i użytkowym, mamy przepełnione kilkuosobowe sale, brakuje miejsc do rozmów z pacjentami, czy chociażby toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Na swoją operację, przez braki lokalowe, w DCOPiH czeka dziś 500 pacjentów - zaznacza.
Dzięki inwestycji w nowy obiekt, zwiększy się dwukrotnie liczba wykonywanych operacji. Na potrzeby pacjentów zostanie przeznaczone dwa razy więcej powierzchni niż dziś, zwiększą się także możliwości i aktywności szpitala dotyczące profilaktyki.
Miejsce na działalność dydaktyczną
W ramach nowego szpitala DCOPiH otworzy też Centrum Raka Tarczycy, które będzie jedyną taką jednostką na Dolnym Śląsku. W obiekcie przewidziane zostało także miejsce na działalność dydaktyczną - sale na konsylia lekarskie (istotny element współczesnej diagnostyki i kompleksowego leczenia), sale na szkolenia dla medyków i na zajęcia dla studentów.
Cały obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i gotowy do sprawnego działania w dobie epidemii, nie tylko COVID-19.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)