Wrzesień miesiącem świadomości o raku tarczycy
Szacuje się, że w Polsce każdego roku rak tarczycy może dotyczyć nawet 3,5 tysiąca osób w każdym wieku. W ponad 90 proc. przypadków udaje się go wyleczyć, najpierw trzeba go jednak rozpoznać.

Wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości o Raku Tarczycy. Jest organizowany, gdyż zachorowalność na nowotwór tego gruczołu systematycznie rośnie.
Rak tarczycy u kobiet diagnozowany jest trzykrotnie częściej niż u mężczyzn. Stanowi dziewiąty najczęściej rozpoznawany wśród kobiet nowotwór złośliwy.
Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić dokładnych przyczyn raka tarczycy. Wśród możliwych czynników ryzyka wymienia się: zarówno nadmiar jak i niedobór jodu, nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej TSH - tyreotropiny stymulującej do pracy tarczycę, narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy szyi i klatki piersiowej, czynniki genetyczne.
Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie nowotworów tarczycy jest badanie USG. Jeżeli w USG stwierdzono zmiany w tarczycy konieczna jest ocena specjalisty endokrynologa i ewentualnie biopsja tarczycy, ponieważ nie wszystkie guzki są nowotworami złośliwymi.
- Zaledwie ułamek z guzków rozpoznanych w badaniu USG jest nowotworem złośliwym - mówi prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie.
Rak tarczycy stanowi 1/5 nowotworów złośliwych rozpoznawanych u młodych dorosłych - czyli osób między 20 a 40 rokiem życia. W przypadku dzieci jest to jedna trzecia zachorowań na raka.
Dla wszystkich osób, które o raku tarczycy chciałyby dowiedzieć się więcej, a w szczególności dla osób z rozpoznaną chorobą Polskie Amazonki Ruch Społeczny we współpracy z Fundacją Projan i Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie prowadzą kampanię "Motyle pod ochroną". Na stronie kampanii www.ruchspołeczny.org.pl można pobrać bezpłatny poradnik.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)