• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wrocław: wraz z Centrum Onkologii rozpoczną biobankowanie materiału biologicznego do badań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2019 16:45

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT) i Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO) podpisały umowę o współpracy z firmą Ardigen w sprawie biobankowania materiału biologicznego. Chodzi o rozwój immunoterapii onkologicznych i leczenie chorób cywilizacyjnych.

Wrocław: wraz z Centrum Onkologii rozpoczną biobankowanie materiału biologicznego do badań
Fot. Shutterstock

O zawarciu umowy poinformował PAP Bartosz Solarewicz z PORT.

- Działający w ramach PORT biobank, będący ośrodkiem wiodącym w polskiej części europejskiej sieci biobanków BBMRI-ERIC, zapewnia najwyższe standardy jakości niezbędne do prowadzonych przez Ardigen badań w obszarze immunoonkologii - podał Solarewicz.

Krajowy koordynator ds. biobankowania oraz szef biobanku w PORT dr n. med. Łukasz Kozera podkreślił, że rozwój współpracy pomiędzy ośrodkami klinicznymi, badawczo-rozwojowymi oraz sektorem farmaceutycznym jest kluczowy w celu szukania rozwiązań dla diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.

- Nasz ośrodek posiada unikalne kompetencje i zasoby tworzące kluczowe ogniwo współpracy między podmiotami świata medycznego i przemysłu farmaceutycznego. Połączenie sił pomiędzy wiodącym centrum leczenia chorób onkologicznych jakim jest Dolnośląskie Centrum Onkologii, Krajowym Ośrodkiem Wiodącym w zakresie biobankowania (PORT) oraz firmą Ardigen stanowi gwarancję skuteczności wypracowanych technologii - powiedział Kozera, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Dodał, że obecnie uważa się, że podstawą rozwoju terapii celowanej jest strategia personalizowana.

- Celem rozwijanych przez Ardigen technologii jest zwiększenie odpowiedzi pacjentów na immunoterapie onkologiczne. W naszych badaniach prezentujemy unikalne na świecie, holistyczne podejście, łącząc immunomikę (analiza cyfrowa systemu odpornościowego) z metagenomiką (analiza cyfrowa mikrobiomu) - mówiła cytowana w komunikacie dr Kaja Milanowska, wiceprezes Ardigen.

Zaznaczyła: - Wykorzystywane przez nas technologie bioinformatyczne i sztucznej inteligencji wymagają najwyższej jakości danych. Szczególnie ważny jest sposób pobierania i przechowywania materiału biologicznego.

Dodała, że doświadczony zespół oraz zaplecze techniczne zarządzanego przez PORT biobanku jest dla Ardigen gwarancją, że wykorzystywane w badaniach dane będą odpowiedniej jakości, co bezpośrednio wpłynie na wyniki prac naukowych.

- Połączenie bioinformatyki i sztucznej inteligencji pozwala na dokonywanie przełomów w procesie rozwoju innowacyjnych leków, w szczególności terapii spersonalizowanych. Chcemy w Polsce aktywnie budować ekosystem pozwalający na tworzenie ambitnych rozwiązań biotechnologicznych klasy computational medicine wchodząc w konkurencję z rywalami na rynku globalnym. Liczymy na to, że współpracą w naszych projektach zainteresujemy kolejne ośrodki w Polsce - powiedział Janusz Homa, prezes Ardigen.

Jak podano, Ardigen jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej spółką specjalizującą się w badaniach in silico, łącząc bioinformatykę ze sztuczną inteligencją.

Działający we Wrocławiu PORT (dawniej EIT+) jest organizacją badawczo-rozwojową, nastawioną na rozwój nowych technologii poprzez prowadzenie badań na potrzeby oraz we współpracy z przemysłem. Koncentruje się wokół biotechnologii, w tym na biobankowania oraz inżynierii materiałowej.

PAP - Roman Skiba

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum