• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wrocław: system komputerowy pomoże w diagnozie raka piersi

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2015 19:53

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Wrocławskiej stworzyli system, który ułatwi rozpoznanie nowotworu piersi. Umożliwia on szybkie znalezienie i automatyczne policzenie komórek nowotworowych w badanej tkance.

Wrocław: system komputerowy pomoże w diagnozie raka piersi
Fot. Archiwum

Dr Martin Tabakov, informatyk z Politechniki Wrocławskiej zaznacza, że ta metoda diagnozy jest rewolucją w świecie medycyny. Do tej pory lekarz, badający tkanki, samodzielnie liczył komórki nowotworowe w pobranym wycinku guza. Mimo zdjęć mikroskopowych liczenie gołym okiem jest jednak narażone na subiektywną ocenę i zajmuje specjalistom najwięcej czasu. W niektórych przypadkach nie widać dokładnie chorych tkanek, mogą być też niewyraźne i nachodzić na siebie. Wówczas diagnozę należy skonsultować z innymi specjalistami - informuje tvn24.pl

Ten czasochłonny, ale kluczowy etap diagnostyki może zastąpić system komputerowy. Nowa metoda polega na tym, że zmutowane komórki komputer zaznacza na czerwono i liczy je automatycznie. Dzięki temu lekarz może być pewien, że nie pominął żadnej zmiany w badanej tkance.

Czas pomiędzy badaniami a diagnozą skróci się nawet o kilka tygodni. Oprócz tego naukowcy zapowiadają, że nowa metoda będzie znacznie tańsza, a w przyszłości oprogramowanie ma być dostępne dla każdego lekarza.

Do tej pory nową metodą skutecznie zdiagnozowano kilkuset pacjentów.

Więcej: http://www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum