• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wrocław: stosują nowatorską metodę leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2015 17:45

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu stosuje nowatorską metodę leczenia nowotworów z przerzutami do otrzewnej. Teraz lekarze wprowadzają cytostatyki o podwyższonej temperaturze.

Wrocław: stosują nowatorską metodę leczenia
Fot. Flickr/Phil and Pam Gradwell CC BY 2.0 (zdjęcie ilustracyjne)

DCO jest jednym z czterech ośrodków w kraju, który wykonuje tzw. dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w hipertermii. To metoda polegająca na usunięciu tkanek zmienionych nowotworowo, które pojawiły się w otrzewnej w wyniku przerzutów, a następnie na wprowadzeniu w miejsce wyciętych guzów roztworu cytostatyków o temperaturze 43 stopni Celsjusza.

- Ta metoda dotyczy przede wszystkim chorych na raka jelita grubego, jajnika czy żołądka, czyli 15 proc. wszystkich nowotworów. To nowotwory, które dają przerzuty do otrzewnej i wówczas tradycyjna chemioterapia jest mało skuteczna w leczeniu - powiedział w środę (15 lipca) dziennikarzom prof. Marek Bębenek z DCO.

DCO rozwija tę metodę leczenia nowotworów od dwóch lat. Do tej pory temu zabiegowi poddano 50 pacjentów. - Nie mieliśmy jak dotąd powikłań śmiertelnych, pomimo bardzo rozległych operacji usuwania guzów nowotworowych z otrzewnej. Poważniejsze powikłania pooperacyjne w postać na przykład czasowej niewydolności nerek czy krwawienia zdarzają się u 15 proc. - powiedział prof. Bębenek.

Nowotarska metoda leczenia tego typu nowotworów przedłuża pacjentom życie o średnio pięć lat. - Tymczasem pacjenci z przerzutami do otrzewnej leczeni tradycyjną chemioterapią w ciągu dwóch lat umierają - dodał prof. Bębenek.

Lekarz dodał, że w przypadku niektórych nowotworów zastosowanie tej metody może spowodować całkowite wyleczenie. - Daje ona możliwość całkowitego wyleczenia w przypadku takich nowotworów jak pseudośluzak otrzewnej czy międzybłoniak otrzewnej - dodał prof. Bębenek.

Lekarze z DCO pracują obecnie nad zastosowaniem tej metody w leczeniu nowotworów, które dają przerzuty do opłucnej.
 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum