Wrocław: przeprowadzka dziecięcej kliniki hematologii
W poniedziałek (23 listopada) rozpocznie się przewożenie podopiecznych wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej ze starej siedziby do nowej placówki. To ostatni etap uruchamiania najnowocześniejszego w Polsce dziecięcego szpitala onkologicznego - Przylądka Nadziei.

Oficjalne otwarcie Przylądka Nadziei odbyło się 7 września. Ale dopiero teraz do nowej placówki przeniosą się pacjenci. Klinika "Przylądek Nadziei" zastąpi dotychczasową siedzibę wrocławskiego szpitala onkologicznego dla dzieci, która mieści się w ponad 100-letni budynku przy ul. Bujwida.
- Tam warunki są tragiczne, sale są przepełnione, a stary budynek się sypie - mówiła wcześniej dziennikarzom prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.
Fundacja wraz z szefem kliniki prof. Alicją Chybicką była pomysłodawcą budowy nowego budynku kliniki oraz koordynatorem tej inwestycji. Przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę społeczną akcję zbierania funduszy na rzecz budowy "Przylądka Nadziei", dzięki której udało się zgromadzić pierwsze 10 mln zł.
Nowa klinika hematologii i onkologii dziecięcej jest kolorowa i nowoczesna. W nowej klinice będzie 76 łóżek dla dzieci. Dodatkowo w szpitalu jest także oddział dzienny z dziesięcioma łóżkami. Będą z nich korzystać pacjenci, którzy po zabiegu albo przyjęciu leków mogą wrócić do domu.
Sale na oddziale onkologicznym są jedno i dwuosobowe, każda z nich ma osobną toaletą i składane łóżko dla rodzica.
Przylądek Nadziei będzie miał status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu, co oznacza, że będzie odpowiadał za leczenie dzieci chorujących na nowotwory nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w ościennych województwach.
W ciągu roku z leczenia we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej korzysta około 2000 pacjentów. W klinice wykonuje się ponad połowę wszystkich przeszczepów szpiku przeprowadzanych u dzieci w Polsce.
- W nowym budynku będziemy mieli 17 stanowisk transplantacyjnych, to czyni nas czołówką, jeśli chodzi o przeszczepy u dzieci w Europie. Warunki w nowym szpitalu będą znakomite. Każda z sal jest idealnie izolowana, a warunki w nich dostosowane są do pobytu pacjentów z rodzicami, co jest bardzo ważne dla procesu terapeutycznego - mówił we wrześniu prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Otwarcie Kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu zespół redakcyjny Rynku Zdrowia uznał za tegoroczne Wydarzenie Rynku Zdrowia. Portret w tej kategorii odebrała prof. Alicja Chybicka, senator, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Klinika Przylądek Nadziei we Wrocławiu powstała dzięki wspólnej inicjatywie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Zebranie środków na budowę kliniki to przykład skutecznego połączenia funduszy unijnych i Ministerstwa Zdrowia oraz społecznej ofiarności. Prof. Alicja Chybicka wraz z Fundacją konsekwentnie i skutecznie zabiegała o przeniesienie klinki onkologii i hematologii dziecięcej z ponad 100-letniej siedziby. Portret przyznaliśmy za konsekwencję w dążeniu do celu i fundraising na wzorcowym poziomie.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)