• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wrocław: powstała rada dyrektorów centrów onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 września 2013 21:47

Dyrektorzy 16 regionalnych, publicznych centrów onkologicznych powołali w czwartek (12 września) we Wrocławiu radę, która ma na celu usprawnienie leczenia nowotworów.

Wrocław: powstała rada dyrektorów centrów onkologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada chce spotkać się z ministrem zdrowia i kierownictwem NFZ, by omówić najpilniejsze problemy.

Jak powiedział Zbigniew Pawłowicz, wybrany na przewodniczącego rady szef Centrum Onkologii w Bydgoszczy, zawarte porozumienie dyrektorów ma służyć konsolidacji wiodących ośrodków, które zapewniają kompleksowe leczenie onkologiczne.

Zdaniem rady dyrektorów niezbędne jest jak najszybsze uregulowanie należności placówkom onkologicznym za nadwykonania za lata 2012-2013.

Kolejnym zagadnieniem, o którym szefowie publicznych ośrodków chcą rozmawiać z ministrem zdrowia i kierownictwem NFZ, jest zniesienie limitów dla świadczeń onkologicznych ratujących życie.

Według rady dyrektorów należy również rozpatrzyć wprowadzenie zróżnicowanego finansowania w zależności od zakresu i kompleksowości leczenia. Ustalenie tzw. referencyjności ośrodków pozwoliłoby bowiem bardziej racjonalny podział pieniędzy na leczenie nowotworów.

Problemy te Rada zasygnalizowała w liście skierowanym do ministra zdrowia i kierownictwa Narodowego Funduszu Zdrowia.

- List wysłaliśmy mailem w trakcie spotkania, ponieważ chcemy się spotkać jak najszybciej, by omówić pilne naszym zdaniem zagadnienia - dodał Pawłowicz.

Jednym z celów, jaki postawiła sobie rada dyrektorów centrów onkologicznych, jest też zbudowanie portalu internetowego, na którym pacjenci znajdą potrzebne im informacje.

- Mamy już zarezerwowaną domenę, na której będzie można znaleźć wyczerpującą informację. To mój autorski pomysł, bo taki portal uruchomiliśmy w naszym centrum w Bydgoszczy i bardzo dobrze się sprawdza - podkreślił Pawłowicz.

W Polsce nowotwory leczy się w ponad trzystu ośrodkach o zróżnicowanym zakresie świadczeń. Większość z nich wykonuje tylko wybrane usługi medyczne, a pacjent musi inne elementy terapii odbywać w innych ośrodkach. Kompleksową opiekę onkologiczną zapewnia tylko przeszło 20 podmiotów w kraju.

Zdaniem dyrektorów centrów onkologicznych, gdyby podzielić pieniądze przeznaczane obecnie na leczenie według bardziej racjonalnych zasad, to oczekiwanie na leczenie onkologiczne w Polsce skróciłoby się do 14 dni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum