Wrocław: powstała rada dyrektorów centrów onkologii
Dyrektorzy 16 regionalnych, publicznych centrów onkologicznych powołali w czwartek (12 września) we Wrocławiu radę, która ma na celu usprawnienie leczenia nowotworów.

Rada chce spotkać się z ministrem zdrowia i kierownictwem NFZ, by omówić najpilniejsze problemy.
Jak powiedział Zbigniew Pawłowicz, wybrany na przewodniczącego rady szef Centrum Onkologii w Bydgoszczy, zawarte porozumienie dyrektorów ma służyć konsolidacji wiodących ośrodków, które zapewniają kompleksowe leczenie onkologiczne.
Zdaniem rady dyrektorów niezbędne jest jak najszybsze uregulowanie należności placówkom onkologicznym za nadwykonania za lata 2012-2013.
Kolejnym zagadnieniem, o którym szefowie publicznych ośrodków chcą rozmawiać z ministrem zdrowia i kierownictwem NFZ, jest zniesienie limitów dla świadczeń onkologicznych ratujących życie.
Według rady dyrektorów należy również rozpatrzyć wprowadzenie zróżnicowanego finansowania w zależności od zakresu i kompleksowości leczenia. Ustalenie tzw. referencyjności ośrodków pozwoliłoby bowiem bardziej racjonalny podział pieniędzy na leczenie nowotworów.
Problemy te Rada zasygnalizowała w liście skierowanym do ministra zdrowia i kierownictwa Narodowego Funduszu Zdrowia.
- List wysłaliśmy mailem w trakcie spotkania, ponieważ chcemy się spotkać jak najszybciej, by omówić pilne naszym zdaniem zagadnienia - dodał Pawłowicz.
Jednym z celów, jaki postawiła sobie rada dyrektorów centrów onkologicznych, jest też zbudowanie portalu internetowego, na którym pacjenci znajdą potrzebne im informacje.
- Mamy już zarezerwowaną domenę, na której będzie można znaleźć wyczerpującą informację. To mój autorski pomysł, bo taki portal uruchomiliśmy w naszym centrum w Bydgoszczy i bardzo dobrze się sprawdza - podkreślił Pawłowicz.
W Polsce nowotwory leczy się w ponad trzystu ośrodkach o zróżnicowanym zakresie świadczeń. Większość z nich wykonuje tylko wybrane usługi medyczne, a pacjent musi inne elementy terapii odbywać w innych ośrodkach. Kompleksową opiekę onkologiczną zapewnia tylko przeszło 20 podmiotów w kraju.
Zdaniem dyrektorów centrów onkologicznych, gdyby podzielić pieniądze przeznaczane obecnie na leczenie według bardziej racjonalnych zasad, to oczekiwanie na leczenie onkologiczne w Polsce skróciłoby się do 14 dni.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)